اجتماعی

ابطال پروانه نانوایی‌ متخلف برای عرضه خارج از شبکه نان

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم هشدارداد:

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان قم گفت: انجام تخلف عرضه خارج از شبکه نان و اصرار به آن موجب ابطال پروانه واحد نانوایی و واگذاری آن به شخص دیگر می‌شود و این مصوبه در کارگروه آرد و نان استان به تصویب رسیده‌است.

به گزارش ندای قم به نقل از ایرنا ،سعید محمدی در گفت‌وگویی اظهارداشت: با توجه به این‌که دولت برای تامین نان مورد نیاز مردم با قیمت ارزان، یارانه اختصاص داده‌است، اگر در زمینه استفاده از آرد و نان تخلفی صورت گیرد چه از جانب نانوایی و چه کارخانه‌های تولید کننده آرد، بر اساس هماهنگی انجام شده با دستگاه‌های نظارتی استان با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.

وی افزود: همچنین در صورتی که مشاهده شود نانوایی تعطیلی خودسرانه داشته و یا این‌که بر اساس ساعت کاری تعریف شده فعالیت نمی‌کند، این موضوع به عنوان تخلف قلمداد شده و با متخلف بر اساس ضوابط برخورد لازم صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: اگر براساس گزارش‌های مردمی و یا اطلاع بازرسان در جریان نظارت‌های میدانی مشخص شود آرد اختصاص داده شده به نانوایی که برای مردم منطقه است، پخته نشده و به صورت عرضه خارج از شبکه به فروش می‌رسد و متخلف اصرار به این کار دارد، پروانه نانوایی باطل و به شخص دیگری واگذار می‌شود.

محمدی با اشاره به این که استفاده از آرد سهمیه مردم یک منطقه برای پختن نان مورد نیاز کبابی‌ها،‌ رستوران‌ها،‌ سوپرمارکتی‌ها و دیگر موارد،‌ تخلف است، گفت: سهمیه آرد تخصیصی به هر واحد نانوایی متعلق به مردم آن محل است و نانوا باید تمامی آرد در اختیار خود را برای تولید نان مورد نیاز مردم منطقه پخت نماید.

وی با بیان این که روند فعالیت‌ نانوایی‌های استان در بخش‌های مختلف قابل رصد است،‌ تاکید کرد: اکثر نانوایان فعال در استان قم با تمام توان و بدون استراحت و در هر زمان و هر شرایطی برای خدمت به مردم و تامین نان مورد نیازشان تلاش می‌کنند.

نانوایی‌های فعال در استان در هر ماه به‌طور میانگین به ۱۲ هزار تُن گندم برای پخت نان مصرفی مردم نیاز دارند که اداره کل غله و خدمات بازرگانی قم این میزان گندم را تامین می‌کند و در این زمینه کمبودی وجود ندارد.

۸۵۵ واحد نانوایی دارای پروانه کسب در این استان فعال است که آرد مورد نیازشان در قالب یارانه‌ای درجه یک و دو دریافت می‌کنند. از این تعداد نانوایی که در مناطق مختلف شهر قم و سایر نقاط استان مستقر هستند، ۲۸۲ واحد یارانه‌ای درجه یک و ۵۷۳ واحد یارانه‌ای درجه ۲ است؛ تفاوت این دو در نرخ آردی است که دریافت می‌کنند.

اکثر قریب به اتفاق مردم استان قم در شهر قم زندگی می‌کنند و به‌همین علت بیشترین تعداد نانوایی‌های استان در این شهر مستقر است، در همین رابطه ۱۳۲ واحد نانوایی در مناطق روستایی قم و ۷۲۳ واحد در سطح شهرهای استان فعال هستند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/9gu0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا