حوزه علمیهویژه

رفع مشکلات اقتصادی وریشه کنی فقرواصلاح نظام بانکی 

دردیدارمعاون رئیس جمهور بامراجع معظم تقلید و علمای قم تاکید شد:

ندای قم / گزارش / روح اله کرمانی

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور روز پنجشنبه درسفری یکروزه به قم با تعدادی از مراجع معظم تقلید و علمای قم دیدارو گفت و گو کرد. دراین دیدارها مراجع تقلید و علما بررفع مشکلات اقتصادی و ریشه کنی فقردر جامعه تاکید کردند و خواستاراصلاح نظام پولی و بانکی  کشورشدند.

آیت الله نوری همدانی:

انتظار مردم از دولت حل مشکل گرانی است

به گزارش ندای قم ،آیت الله نوری همدانی در دیدار معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: حل مشکل گرانی و رفع مشکلات اقتصادی از مهمترین انتظارات مردم از دولت است.

آیت الله نوری همدانی با بیان اینکه باید قیمت اجناس و کالا‌ها در بازار مدیریت شود افزود: نرخ بسیاری از اجناس در بازار متفاوت است که باید به نرخ یکسان عرضه شود و قیمت کالا‌ها نیز ارزان شود.

وی با تاکید براینکه باید فقر از جامعه از بین برود و اقتصاد تقویت شود گفت: فقر، جهل و ظلم در نظام اسلامی جایگاهی ندارد و حکومت اسلامی باید برای حل مشکلات تلاش کند.

آیت الله نوری همدانی با تاکید بر لزوم اصلاح نظام پولی و بانکی گفت: اخذ جریمه دیرکرد از تسهیلات بانکی مصداق بارز ربا است و ربا اثرات مخربی بر فرهنگ جامعه و موضوعات اقتصادی دارد که دولت باید برای این موضوع برنامه ریزی کند.

آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلیدنیز دردیدار معاون اقتصادی رییس جمهور، دیدارضعف‌های سیستم بانکی و لزوم اصلاح هرچه سریع‌تر آن و تحقق بانکداری اسلامی را مورد تاکید قرارداد و گفت: نظام بانکی برای مردم مشکلاتی به وجود آورده است که باید پس از اصلاح نظام سود در نظام بانکی، آنها به‌عنوان امانت‌داران مردم باشند.

وی ، با دعا برای موفقیت روزافزون دولت در راستای خدمت‌رسانی به مردم، افزود: دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب به دنبال کم کردن نیروی مولد و کاهش تولید در کشور بوده‌اند و دولت برای مقابله با این جریان باید برنامه‌ریزی جدی کند.

وی یادآور شد:دولت سیزدهم  توجه ویژه‌ای به رونق تولید و مسائل معیشتی مردم‌ دارد که همه باید برای تحقق این هدف به دولت کمک کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای توجه به تولید و صنعت در کشور تصریح کرد: اگر مشکلات بخش تولید حل شود وضعیت معیشت و تورم در کشور به سامان می‌رسد.

وی بر ضرورت توجه به تحول در نظام اداری کشور تاکید کرد و گفت: باید نیروهای متعهد و متخصص در بدنه ادارات،  وزارتخانه‌ها و همچنین تمام دستگاه‌های حکومتی به کار گرفته شوند که دغدغه اصلی آنان حل مشکلات مردم و افزایش اعتماد به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد.

آیت‌الله سبحانی: ساختار بانکی کشور هرچه سریع‌تر اصلاح شود

آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید  نیز در دیدار معاون اقتصادی رئیس جمهور ،ضعف‌های سیستم بانکی و لزوم اصلاح هرچه سریع‌تر آن و تحقق بانکداری اسلامی را مورد تاکید قرارداد و گفت: نظام بانکی برای مردم مشکلاتی به وجود آورده است که باید پس از اصلاح نظام سود در نظام بانکی، آنها به‌عنوان امانت‌داران مردم باشند.

وی ، با دعا برای موفقیت روزافزون دولت در راستای خدمت‌رسانی به مردم، افزود: دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب به دنبال کم کردن نیروی مولد و کاهش تولید در کشور بوده‌اند و دولت برای مقابله با این جریان باید برنامه‌ریزی جدی کند.

وی یادآور شد:دولت سیزدهم  توجه ویژه‌ای به رونق تولید و مسائل معیشتی مردم‌ دارد که همه باید برای تحقق این هدف به دولت کمک کنند.

این مرجع تقلید با اشاره به منویات و تاکیدات مقام معظم رهبری در راستای توجه به تولید و صنعت در کشور تصریح کرد: اگر مشکلات بخش تولید حل شود وضعیت معیشت و تورم در کشور به سامان می‌رسد.

وی بر ضرورت توجه به تحول در نظام اداری کشور تاکید کرد و گفت: باید نیروهای متعهد و متخصص در بدنه ادارات،  وزارتخانه‌ها و همچنین تمام دستگاه‌های حکومتی به کار گرفته شوند که دغدغه اصلی آنان حل مشکلات مردم و افزایش اعتماد به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم :

باید دغدغه‌های اقتصادی مردم، با تدبیر و مدیریت رفع شود

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیزدر دیدار معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: باید دغدغه‌های اقتصادی مردم، با تدبیر و مدیریت رفع شود.

آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری با اشاره به اهمیت حل مشکلات اقتصادی مردم گفت: بسیاری از این مشکلات به دلیل مبارزه ایران اسلامی با مستکبرین شکل گرفته است که باید با تلاش دولت این مشکلات مرتفع شود.

وی با بیان اینکه مردم همواره حامی و پشتیبان نظام اسلامی هستند گفت: همانگونه که در دوران دفاع مقدس و در جنگ سخت علیه مردم ایران، مردم با تمام توان وارد صحنه شدند حضور مردم در حوزه اقتصادی هم می‌تواند مشکلات را حل و ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه دولت سیزدهم با شعار مردمی روی کار آمده است افزود: دولت وظیفه دارد پیش از آغاز هر طرح و برنامه‌ای بدون عجله و با کار کارشناسی آن را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برساند.

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر اساس آموزه‌های دینی نگاه فرا سرزمینی دارد گفت: نظام اسلامی همان گونه که خود را در غم و شادی ملت خودمان شریک میداند؛ نسبت به مشکلات مسلمانان و مستضعفان دنیا نیز توجه دارد.

وی افزود: باید همانگونه که در حوزه حمایت از مظلومان اقدامات عملی انجام داده ایم، باید اهمیت این موضوع را برای افکار عمومی هم تشریح کنیم.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه این موضوع بخش مهمی از جهاد تبیین به شمار می‌رود افزود: عدم تبیین مناسب حمایت نظام اسلامی از محرومان و مستضعفان دنیا سبب شده مردم به جای اینکه دشمن را نشانه بگیرند خودی‌ها را نشانه بگیرند.

 

امام جمعه قم :

برخورد با مشکل‌سازان برای مردم قابل مسامحه نیست

امام جمعه قم نیز دردیدار معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: حالا که راه مذاکره باز شده است باید با صلابت و قاطعیت مذاکره کنند ولی نباید به این مذاکرات دل ببندیم و طبق فرموده مقام معظم رهبری باید به فکر خنثی سازی تحریم ها باشیم.

آیت الله سید محمد سعیدی اظهار کرد: وقتی انقلابی شکل می گیرد و نظامی پایه گذاری می شود یک سازوکاری به کار گرفته می شود که نباید در ادامه آن سازوکار فراموش شود.

وی با بیان اینکه در اول انقلاب مردم حضور داشته، مدیریت کردند و کارها را پیش بردند، افزود: این نشان دهنده اهمیت نقش مردم در این انقلاب است که از امام و بعد از ایشان از مقام معظم رهبری حمایت کردند و انقلاب تا اینجا به موفقیت‌هایی رسیده است و چون حمایت مردم در زمان اهل بیت علیهم السلام نبود با وجود اینکه آنان از عصمت برخوردار بودند و هیچ تردیدی در مدیریت و راهکارهای رفع بحران آنها وجود ندارد ولی به موفقیت نرسیدند.

تولیت حرم مطهر بانوی کرامت ادامه داد: بر اساس اهمیت نقش مردم دو کار مهم باید انجام شود که اول اینکه مردم در جریان امور قرار بگیرند و مشکلات کشور با صداقت با مردم مطرح شود تا در حل آن مشارکت کنند و دوم مقابله با عواملی است که کشور را دچار اختلال می کنند زیرا بحث عطوفت و مدارا یک بحث است ولی با عواملی که برای مردم و نظام مشکل ایجاد می کنند نباید مسامحه شود.وی با بیان اینکه همیشه برای سخت ترین و پیچیده ترین مشکلات راه حل وجود دارد، افزود: مهم این است که راه حل ها را چه کسی اجرا می کند و بازخورد آن در جامعه چطور خواهد بود و در این مسأله بحث همدلی و همراهی مدیران دولتی حتی در جلسات خصوصی خیلی مهم است.

سعیدی با بیان اینکه آقای رئیسی و دولتشان راه خوبی را در پیش گرفته اند گفت: سفرهای استانی دولت با توجه به توصیه رهبر معظم انقلاب که باید نگاه به درون داشته باشیم بسیار مؤثر است و در کنار آن حالا که راه مذاکره هم باز شده است باید با صلابت و قاطعیت مذاکره کنند ولی نباید به این مذاکرات دل ببندیم و طبق فرموده مقام معظم رهبری باید به فکر خنثی سازی تحریم ها باشیم.

وی ادامه داد: همراهی دولت با مردم و جاهایی که مورد محبت و مراجعه مردم است باید مستمر باشد بنابراین ارتباط با مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه و نخبگان باید جدی تر وکاربردی تر باشد زیرا این ارتباط در جلب رضایت و همکاری بیشتر مردم نقش زیادی دارد.

آغازروند کاهشی تورم از دو ماه گذشته

محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور هم در این دیدارها با بیان اینکه توجه به معیشت و معنویت مردم یکی از اصلی‌ترین شعار‌های دولت سیزدهم است افزود: دولت مردم را صاحبان نظام و خود را خدمتگذار آن‌ها می‌داند و با همه توان برای حل مشکلات آن‌ها تلاش می‌کند.

وی کنترل نقدینگی و تورم، اصلاح و تحول اداری، و نظام پولی و بانکی را از برنامه‌های اصلی دولت برشمرد و گفت: اگر این مسائل به خوبی مدیریت شود، شاهد تحولات عمیق اقتصادی و جهش تولید در کشور خواهیم بود.

رضایی با بیان اینکه نرخ تورم از دوماه گذشته روند نزولی پیدا کرده است افزود: تلاش می‌کنیم با کنترل گرانی ها، به مرور قیمت برخی اقلام نیز کاهش پیدا کند.

سند اصلاحات پولی و بانکی تا پایان سال تقدیم رهبری می‌شود

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور بابیان اینکه دولت برای مهار تورم تلاش می‌کند، افزود: خوشبختانه درزمینهٔ نظام پولی و بانکی تصمیمات خوبی گرفته‌شده و تا پایان سال سند اصلاحات پولی و بانکی را به مقام معظم رهبری خواهیم داد و ایشان خودشان این موضوع را پیگیری می‌کنند؛ همچنین تا سال آینده ساختار بودجه دولت را اصلاح می‌کنیم و غیرازاین درزمینهٔ تولید و سرمایه‌گذاری و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر برنامه‌هایی را دنبال می‌کنیم و مقام معظم رهبری پیگیر این امور هستند.

وی بیان داشت: ستاد اقتصادی مرتب با حضور آقای رئیسی تشکیل جلسه می‌دهد و تصمیمات مهم گرفته می‌شود و نظام خوبی در دولت در حال شکل‌گیری است و مشکلات رو به حل است.

رضایی ادامه داد: ما برای موفقیت و اصلاح دو تا ابزار و عامل می‌خواهیم که یکی برنامه‌ریزی و تصمیمات درست است که دولت انجام می‌دهد و دوم همراهی مردم است که باید به صحنه بیایند و درزمینهٔ دوم نقش علما و مراجع تقلید زیاد است تا مردم این اصلاحات را با آغوش باز بپذیرند و مانع دولت در انجام این اصلاحات نشوند.

باید فعالیت‌های مشترک اقتصادی بین کشورهای اسلامی افزایش یابد

معاون اقتصادی رئیس جمهور همچنین با حضور در جامعه المصطفی العالمیه در جمع رئیس و معاونان این مرکز مهم علمی و فرهنگی در عرصه بین الملل گفت: جامعه المصطفی العالمیه ظرفیت برقراری ارتباط‌های بین المللی و جذب سرمایه گذاری در حوزه اقتصادی را دارد.

رضایی با اشاره به ظرفیت گسترده علمی و فرهنگی این مرکز در نقاط مختلف دنیا افزود: این نهاد می‌تواند نقش موثری در ارتباط اقتصادی ایران با حوزه‌های بین المللی و کشور‌های جهان اسلام ایفا کند و ذهنیت‌های غلط که با فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبلیغاتی علیه سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی شکل گرفته است اصلاح کند.

وی افزود: البته این موضوع بدین معنا نیست که جامعه المصطفی به سمت کار‌های اقتصادی حرکت نماید.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه جامعه المصطفی به لحاظ برقراری ارتباط با سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی نیز می‌تواند نقش آفرینی کند گفت: حضور طلاب و پژوهشگران این مرکز در نقاط مختلف دنیا امکان ارتباط آن‌ها با کارآفرینان ایرانی و غیرایرانی را فراهم می‌کند.

وی افزود: تاسیس دفتری مشترک بین این معاونت و جامعه المصطفی میتواند در گسترش همکاری‌های فی مابین اثرگذار باشد.

رضایی همچنین به ظرفیت بزرگ کشور‌های جهان اسلام در زمینه اقتصادی اشاره کرد و افزود: باید با نزدیک شدن به دیدگاه‌های علمی و فقهی، زمینه توسعه فعالیت‌های مشترک اقتصادی این کشور‌ها را افزایش داد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/lkqb

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا