حوزه علمیه

برگزاری برخی دهه های عزاداری مورد تایید مراجع نیست

استاد حوزه علمیه قم:

استاد حوزه علمیه قم گفت: برای برپایی جشن های اعیاد مذهبی برنامه ریزی مناسبی نمی‌شود، اما برای برخی از شهادت‌ها دهه عزاداری برپا می‌شود که مراجع عظام تقلید بر این امر نهی کردند.

به گزارش ندای قم، حجت الاسلام والمسلمین سید حسین حسینی قمی، شامگاه دوشنبه در مراسم عید امامت امام زمان (عج) که در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: متأسفانه برای اعیاد مذهبی برنامه ریزی مناسبی نمی‌شود، اما برای برخی از شهادت‌ها، دهه عزاداری برپا می‌شود که مراجع عظام تقلید بر این امر نهی کردند، چرا که برای مردم زحمت دارد.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: دو ماه قبل از میلاد حضرت مسیح برخی از کشورها غربی جشن‌هایی برپا می‌کنند در حالی که برای میلاد پیامبر اسلام در کشورمان برنامه ریزی لازم برای برگزاری جشن میلاد آن حضرت صورت نمی‌گیرد و عده‌ای فقط از فرصت تعطیلی این روز برای به شمال استفاده می‌کنند.

حجت الاسلام حسینی قمی ابراز داشت: مراجع و علما برای تعطیل شدن هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) خون دل خوردند، اما مراسم‌های عزاداری آنگونه که باید و شاید با حضور آحاد مردم در کشور برگزار نشد.

وی با بیان اینکه اسلام تنها آئین آسمانی است که کتاب آن همان چیزی است که بر پیامبر نازل شده افزود: ما معتقدیم که قرآن کریم همان است که بر قلب پیامبر نازل شده که هیچ آئینی در مورد کتاب خود این ادعا را ندارد.

استاد حوزه علمیه قم گفت: کتاب انجیل محصول شاگردان حضرت مسیح است که هفتاد سال پس از حضرت عیسی سرگذشت آن حضرت را نوشتند.

وی اضافه کرد: در یک داستان از حضرت عیسی در اناجیل که ۴ کتاب است ۸۰ تعارض وجود دارد و این نشان می‌دهد که این کتاب آسمانی از تحریف مصون نمانده و خداوند تنها در خصوص قرآن محفوظ ماندن از تحریف را تاکید کرده است.

حجت الاسلام حسینی قمی عنوان داشت: برخی‌ها برای شهادت ائمه، دهه عزاداری برگزار می‌کنند در حالی که برای اعیاد آنان برنامه ریزی لازم را ندارند که در روایات داریم شیعیان ما کسانی هستند که در شادی ما شاد و در غم ما اندوهگین هستند.

وی بیان داشت: باید برای میلاد پیامبر اسلام و امام جعفر صادق (ع) مجالس شادی و جشن برپا شود تا همگان از اهمیت این روز باخبر شوند و حداقل یک هفته باید این مراسم‌ها در کشور برگزار شود.

استاد حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفته دفاع مقدس بیان داشت: نباید پیشکسوتان جنگ و شهادت را فراموش کنیم که در این صورت مرگ جامعه فرا می‌رسد.

وی افزود: رسول الله در مجلسی که جایی برای نشستن مجاهدین جنگ بدر وجود نداشت به کسانی که بدری نبودند گفت برخیزید تا مجاهدان جنگ بدر بنشینند که این نشان از اهمیت احترام به مجاهدین و پیشکسوتان جهاد دارد.

حجت الاسلام حسینی قمی تاکید کرد: اگر جامعه‌ای مبارزان و شهدا و مجاهدین را فراموش کند مرگ آن جامعه فرا رسیده است و باید قدردان خانواده‌های معظم شهدا باشیم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/qr2o

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا