حوزه علمیهویژه

با اختلاس و نجومی، اقتصاد ساخته نمی شود

آیت‌الله جوادی آملی:

مرجع تقلید جهان تشیع گفت : با اختلاس و نجومی، اقتصاد ساخته نمی شود و اگر اقتصاد سالم نباشد، خبری از دین نخواهد بود.

به گزارش ندای قم به نقل از از پایگاه اطلاع‌رسانی اسراء، آیت‌الله عبدالله جوادی آملی در دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در کاشان ابراز کرد: بهترین سخن برای بیان در خطبه های نماز جمعه، احادیث نورانی اهل‌بیت(ع) است.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) اذعان داشت: امام صادق (ع) فرموده اند اگر اراده، قوی شد بدن هم قوی می شود. معنای این حدیث این است که روح، اصل است نه بدن؛ لذا اگر روح همت داشت بدن نیز او را یاری می کند.

مفسر برجسته قرآن کریم با تاکید بر لزوم ثابت قدم ماندن بیان کرد: انسان باید از خدا بخواهد در مسیر دین ثابت قدم بماند طوری که نه حوادث او را بلغزاند نه شیطان او را فریب دهد. تاکید قرآن بر این است که فرد، ثابت قدم بودن را در نیت خود بیاورد. یک زمان فرد در طول مسیر استقامت می کند و ثابت قدم می شود، یک زمان قبل از شروع کار و هنگام نیت این را از خدا می خواهد. شیوه دوم ارزشمندتر است.

وی افزود: مومن نه کسی را بازی می دهد نه کسی می تواند او را بازی دهد چون او بر هوای نفسش غلبه کرده و در روایات داریم که سبک ترین بت ها، مجسمه های سنگی هستند و سنگین ترین بت ها هوای نفس!

رسیدگی به درد مردم تبلیغ دین است

مرجع تقلید جهان تشیع با اشاره به انواع تبلیغ تصریح کرد: تبلیغ یک زمان در قالب سخنرانی است، این اثر خودش را دارد؛ یک زمان تبلیغ عملی است. اگر به درد مردم برسیم تبلیغ عملی کردیم و این موثرتر است.

وی ادامه داد: پیامبر اسلام (ص) فرموده اند که خدایا به نان ما برکت بده و بین ما و آن جدایی نیفکن! زیرا اگر نان نباشد ما نمی توانیم نماز بخوانیم و روزه بگیریم. نان در این حدیث به معنای اقتصاد است. با اختلاس و نجومی، اقتصاد ساخته نمی شود و اگر اقتصاد سالم نباشد، خبری از دین نخواهد بود.

جوادی آملی تصریح کرد: در احادیث می خوانیم که هیچ تازیانه ای دردناک تر از فقر نیست و امروز این تازیانه پشت مردم را زخم کرده است و مسئولین باید برای رفع مشکلات تدبیری بیاندیشند.

شایان ذکر است که حجت الاسلام و المسلمین حسینی در ابتدای این دیدار گزارشی از فعالیتهای نمایندگی ولی فقیه در کاشان، وضعیت ائمه جمعه و جماعات و حوزه های علمیه را ارائه داد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/zx7r

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا