سیاسیویژه

ایران سوگوار شهید خدمت

خادم الرضای ملت وهمراهان آسمانی شدند؛

ندای قم / روح اله کرمانی ؛آیت الله سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا(ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شده بود، به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل شد.
مقام معظم رهبری:رئیسی عزیز خستگی نمی شناخت
به گزارش ندای قم ،حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سیّدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور اسلامی ایران، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین آل‌هاشم نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی، رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و دیگر همراهان گرامی ایشان را در سانحه هوایی تسلیت گفتند.
در پیام تسلیت رهبر انقلاب اسلامی آمده است: با اندوه و تاسف فراوان خبر تلخِ درگذشتِ شهادت گونه‌ی عالم مجاهد، رئیس جمهور مردمی و با کفایت و پرتلاش، خادم‌الرضا علیه السلام جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سید ابراهیم رئیسی و همراهان گرامی ایشان رضوان الله علیهم را دریافت کردم.
اعلام پنج روز عزای عمومی
این حادثه‌ی ناگوار در اثنای یک تلاش خدمت‌رسانی اتفاق افتاد؛ همه‌ی مدت مسئولیت این انسان بزرگوار و فداکار چه در دوران کوتاه ریاست جمهوری و چه پیش از آن، یکسره به تلاش بی‌وقفه در خدمت به مردم و به کشور و به اسلام سپری شد.
رئیسی عزیز خستگی نمی شناخت. در این حادثه‌ی تلخ، ملت ایران، خدمتگزار صمیمی و مخلص و با ارزشی را از دست داد. برای او صلاح و رضایت مردم که حاکی از رضایت الهی است بر همه چیز ترجیح داشت، از این رو آزردگی هایش از ناسپاسی و طعن برخی بدخواهان، مانع تلاش شبانه روزیش برای پیشرفت و اصلاح امور نمی شد. »
در این حادثه‌ی سنگین شخصیت‌های برجسته‌ئی مانند حجةالاسلام آل هاشم امام جمعه‌ی محبوب و معتبر تبریز، جناب آقای امیر عبداللهیان وزیر خارجه‌ی مجاهد و فعال، جناب آقای مالک رحمتی استاندار انقلابی و متدین آذربایجان شرقی و گروه پروازی و دیگر همراهان نیز به رحمت الهی پیوستند.
محمد مخبر مدیریت قوه‌ مجریه را بر عهده گرفت
اینجانب پنج روز عزای عمومی اعلام میکنم و به ملت عزیز ایران تسلیت میگویم. جناب آقای مخبر طبق اصل ۱۳۱ قانون اساسی در مقام مدیریت قوه‌ی مجریه قرار میگیرد و موظف است به همراهی رؤسای قوای مقنّنه و قضائیه ترتیبی دهند که ظرف حداکثر پنجاه روز رئیس جمهور جدید انتخاب شود.
در پایان تسلیت صمیمی خود را به مادر گرامی جناب آقای رئیسی و همسر فاضل و بزرگوار ایشان و دیگر بازماندگان رئیس جمهور و خانواده‌های محترم همراهان بویژه والد ماجد جناب آقای آل هاشم معروض میدارم و صبر و تسلای آنان و رحمت الهی برای درگذشتگان را مسألت میکنم.
مسئولان و شخصیت ها در استان‌های سراسر کشور هم پس از اعلام شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی در پیام های جداگانه ای، این ضایعه را به دولت و مردم ایران تسلیت گفتند.
سرلشکر موسوی: ارتش همچون گذشته آماده جانفشانی در تحقق آرمان‌های نظام است

فرمانده کل ارتش: به محضر فرمانده معظم کل قوا و مردم بصیر ایران اطمینان می‌دهیم رزمندگان این دژ مستحکم دفاع از استقلال و تمامیت ارضی، همچون گذشته آماده جانفشانی در تحقق آرمان‌های نظام است.

امیر حاتمی: شهادت رئیس جمهور عزیز، مردمی و انقلابی ایران را تسلیت میگویم

مشاور فرماندهی معظم کل قوا در امور ارتش در پیامی شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور عزیز، مردمی و انقلابی ایران اسلامی را تسلیت گفت.

پورمحمدی: آیت الله رئیسی از استوانه‌های جامعه روحانیت مبارز بود

دبیر عالی جامعه روحانیت مبارز: عروج شهادت‌گونه‌ رئیس‌جمهور پرتلاش و خدمتگزار و امام جمعه محبوب تبریز و دیگر همراهانشان‌ را تسلیت و تبریک عرض می‌کنم. یاد این دو عزیز که استوانه‌های شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز بودند، همیشه زنده است.

آملی لاریجانی: آیت‌الله رئیسی همواره در میدان بود

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: مرحوم آیت‌الله رئیسی در جایگاه ریاست‌جمهوری همواره در میانه میدان بود و تلاش های مستمر وی در راستای وظایفش از ویژگی‌های بارز ایشان بود.

پیام تسلیت یک تشکل سیاسی در پی شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش

جبهه پایداری انقلاب اسلامی در پیامی شهادت رئیس‌جمهور سیدالشهدای خدمت به مردم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، آیت‌الله سید محمدعلی آل‌هاشم امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی و هیات همراه در سانحه بالگرد را تسلیت گفت.

خدمات آیت‌الله رئیسی فراموش نخواهد شد

شورای نگهبان: بدون تردید خدمات و زحمات مخلصانه و شبانه‌روزی آیت‌الله رئیسی در داخل کشور و صحنه بین‌الملل که بارها مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است، هرگز از اذهان مردم قدرشناس ایران پاک نشده و به الگویی برای سایر خدمتگزاران بدل خواهد شد.

شهادت رئیس جمهور و همراهانش تلخ و غیرقابل باور است

حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان: فاجعه سقوط بالگرد حامل رئیس جمهوری اسلامی ایران، وزیر امورخارجه، امام جمعه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی، کادر پرواز و تیم همراه رئیس‌جمهور برای ما نیز تلخ و غیرقابل باور بود.

آیت‌الله اعرافی: رئیس جمهور روحیه کار جمعی و نگاه تمدنی و بین‌المللی داشت

عضو فقهای شورای نگهبان: آیت‌الله رئیسی روحیه کار جمعی، هم‌اندیشی، نگاه کلان تمدنی و بین‌المللی داشت و در انقلاب اسلامی، امام، شهدا و ملت ایران ذوب بود.

حداد عادل: آیت الله رئیسی در دفاع از اسلام و انقلاب سر از پا نمی‌شناخت

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: رئیسی پرتلاش و دلسوز بود و در دفاع از اسلام و انقلاب سر از پا نمی‌شناخت.

سرلشکر سلامی: مکتب «سیدالشهدای خدمت» باید زنده بماند

فرمانده کل سپاه: نقش آفرینی‌های الهام بخش، حماسی و درس آموز «سیدالشهدای خدمت» در ایفای مسئولیت‌های خطیر و حساس در نظام اسلامی به ویژه طی دوره سه ساله ریاست جمهوری، به مثابه یک مکتب و الگوی مطلوب بایستی همواره زنده بماند.

وحیدی: خادم‌الرضای ملت مسیر مردم‌داری را پرتلاش پیمود

وزیر کشور: سیدالشهدای خدمت و خادم الرضای ملت ایران مسیر خدمت را با اخلاق، اخلاص، مردم داری و پرتلاش پیمودند و مصداق “عاش سعیدا و مات سعیدا” شدند که در یاد و خاطر ایرانیان همیشه ماندگار خواهد بود.

جلیلی: رئیس جمهور محبوب ملت ایران پس از سال‌ها مجاهدت به شهادت رسید

نماینده رهبر انقلاب در شورای عالی امنیت ملی: هم‌زمان با ولادت امام هشتم علیه‌السلام، خادم آن حضرت و رئیس جمهور محبوب ملت ایران پس از سال‌ها مجاهدت به شهادت رسید.

آقامحمدی: آیت‌الله رئیسی تلاش‌ می‌کرد عزت و شادی را برای ملت ایران فراهم کند

عضو مجمع تشخیص مصلحت: رئیس جمهور خطر را به راحتی به جان می‌خرید و یکجا نشین نبود. آیت‌الله رئیسی تلاش می کرد تا شادی، عزت و سلامتی را برای ملت ایران فراهم کند.

«شهیدانه زیستن»، سرانجام حسن‌عاقبت را برای آیت الله رئیسی رقم زد

خانواده شهید حاج‌قاسم سلیمانی: حیاتی سرشار از خدمت خستگی‌ناپذیر به مردم، تواضع و ساده‌زیستی، دفاع صریح از آرمان‌های انقلاب اسلامی و مردم مظلوم منطقه و در یک کلام «شهیدانه زیستن»، سرانجام حسن‌عاقبت را برای آیت الله رئیسی و همراهانش رقم زد.

لاریجانی: حادثه تاثرآور شهادت رئیس‌جمهور همگان را سوگوار کرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: حادثه تاثرآور شهادت رئیس‌جمهور و همراهان همگان را سوگوار کرد.

مطهری: آیت‌الله رئیسی متواضع و نسبت به حقوق مردم حساس بود
نماینده ادوار مجلس : آیت‌الله رئیسی بالاترین مقام اجرایی کشور دارای شخصیتی متواضع و برای مردم احترام قائل و نسبت به حق آنها حساس بودند.
واعظی: درگذشت شهادت‌گونه و مظلومانه رییس‌جمهور را تسلیت می‌گویم

معاون دبیرکل حزب اعتدال و توسعه : درگذشت شهادت گونه و مظلومانه رییس جمهور محترم را به ملت نجیب و شریف ایران صمیمانه تسلیت می‌گویم.
شمخانی: رئیسی سخت کوش و مجاهد و خستگی ناپذیر و دوست داشتنی بود
مشاور سیاسی رهبر انقلاب: رئیس جمهور سخت کوش و مجاهد و خستگی ناپذیر، روحانی مردمی و دوست داشتنی بود.
پزشکیان: آیت‌الله رئیسی فردی عدالت‌خواه بدون برخورد جناحی و حزبی بود
نماینده مجلس شورای اسلامی: آیت‌الله رئیسی فردی صادق، صمیمی و عدالت‌خواه برای خدمت به مردم بود که بدون برخورد جناحی و حزبی به عدالت توصیه می‌کرد.
ولایتی: از دست دادن آقای رئیسی ضایعه بزرگی است
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین اللملل: اینجانب سال‌های متمادی و طولانی از جمله در هیئت امنای آستان مقدس حضرت صالح ابن موسی الکاظم (ع) ، از نزدیک افتخار آشنایی با آن شهید بزرگوار، دکتر رئیسی را داشته و از نزدیک شاهد اخلاص، صفای باطن و شوق خدمتگزاری او در تمام این دوران بودم که در مسئولیت های مختلف متبلور بوده است و از دست دادن ایشان، ضایعه بزرگی خواهد بود.
خاتمی: سانحه هولناک سقوط بالگرد رئیس جمهور پرتلاش ملت حادثه‌ای دردناک بود
رئیس دولت اصلاحات در پیامی ضمن تسلیت شهادت آیت الله رئیسی رئیس جمهور، وزیر امورخارجه، امام جمعه و استاندار آذربایجان شرقی و سایر همراهان، این حادثه را دردناک و خسارت بار توصیف کرد.
محمود احمدی نژاد رئیس‌جمهور دولت‌های نهم و دهم نیز در پیام جداگانه‌ای شهادت سید ابراهیم رئیسی‌جمهور را به مقام معظم رهبری، دولت، خانواده و بستگان وی تسلیت گفت.
قالیباف: در قلب ملت ایران جا داشتی و یادت جاودانه شد
رئیس مجلس شورای اسلامی: عزیز دل ملت ایران، رفیق جان، یار با صفا و صادق امام و رهبری سفرت بخیر. ما را فراموش نکن، دست این برادرت را هم بگیر و سلام ما را به حاج قاسم برسان. به آرزویت رسیدی و عاقبت رجایی شدی.
رضایی: نام آیت الله رئیسی در تاریخ جاودانه خواهد بود
دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا : حقیقتاً آیت الله رئیسی در تمامی مسئولیت‌های خود عاشقانه کوشید و در خدمت به نظام مقدس اسلامی، فداکارانه انجام وظیفه کرد و بی‌تردید نام او در تاریخ پرافتخار ملت ایران جاودانه خواهد ماند.
دستغیب: باید راه سید محرومان را ادامه داد
رئیس دیوان محاسبات کشور: شهید آیت الله سیدابراهیم رئیسی، در تمامی عرصه های مسئولیت، از خادمی حضرت امام رضا (ع) و ریاست دستگاه قضا تا جایگاه ریاست جمهوری اسلامی ایران، آنچنان غرق در خدمت بود که گویی شهید بهشتی و شهید رجایی دیگری را به نظاره نشسته ایم.
سیدحسن خمینی: شوق خدمتگزاری به مردم مهمترین ویژگی شهید رئیسی بود
تولیت حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی: صفای باطن، تواضع و شوق خدمتگزاری به مردم مهم ترین ویژگی او در تمام این ادوار بود. ارتقاء مسئولیت های رسمی، هیچ گاه باعث دگرگونی روحیات این روحانی خدمتگزار نشد. ارادت قلبی شهید رئیسی به امام چنان بود که در مهم ترین سالهای مسئولیت در قوه قضائیه و ریاست جمهوری نیز آن را فراموش نکرد و بر آن مداومت می ورزید.
عارف: شهادت آقای رئیسی داغ بزرگی است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: جناب آقای رئیسی شخصیتی مردمی بودند که در تمامی مسئولیت‌های که بر عهده داشتند تلاش کردند روحیه مردمی، ساده زیستی و اخلاق مدارانه خود را حفظ کنند و خلأ وجودی ایشان برای همه سخت و دشوار خواهد بود.
روایت جمشیدی از ملاقات های خارجی رئیس جمهور
معاون امور سیاسی دفتر رئیس جمهور: در ملاقات‌های خارجی وقتی مقام همتا به هر دلیلی از دکتر رئیسی تعریف می‌کرد همیشه جواب می‌داد «من سرباز امام خامنه‌ای هستم. عزت و پیشرفت کشور مرهون هدایت‌های ایشان است».
صالحی: «خادم‌الرضا» جانش را پای خدمت داد
مدیر مسئول روزنامه ایران: «‏در شب ولادت مولایش به آرزوی دیرینه‌اش رسید. می‌گفت «حاج قاسم آن روزی که برای غبارروبی داخل مضجع نورانی حضرت رضا شد حال دگرگونی داشت و شهادتش را همان‌جا از آقا گرفت کاش قسمت ما هم بشود». خادم الرضا در قامت رئیس‌جمهور تا لحظه آخر خادم بود. جانش را پای خدمت داد.
عمار حکیم: با ملت و دولت ایران همدردی می‌کنیم
رهبر جریان حکمت ملی عراق: نقش پررنگ آن فقید در حیات انقلابی و سیاسی و فرهنگی ایران و منطقه و جهان را گرامی می‌داریم و این سانحه را به رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای صمیمانه تعزیت می‌گوییم، با ملت و دولت ایران هم‌دردی می‌کنیم و به خانواده و بستگان آن فقید تسلیت می‌گوییم.
امیر آشتیانی: رئیس‌جمهور در «میدان خدمت به مردم» به شهادت رسید
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: «آهوشدن که قسمت هرکس نمی‌شود، ضامن‌ترین امام تو را در برگرفت. خادم‌الرضا آیت‌الله رئیسی، خدمتگزار محبوب ملت ایران و همراهان محترم ایشان، در ایام ولادت امام‌ رضا (ع)، در میدان «جهادِ خدمت به مردم» به‌ شهادت رسید و مهمان آن امام‌ مهربان شدند.»
جهانگیری: مردم ایران می‌تواند حوادثی سخت را از این دست پشت سر بگذارد
معاون اول دولت‌های یازدهم و دوازدهم: ملت هوشیار ما در مقاطع دشوار و حساس دهه نخست انقلاب نشان داده است که می تواند حوادثی سخت را از این دست با سرمایه توکل به خداوند، اعتماد به نظام، تاب آوری خویش و امید به آینده پشت سر بگذارد.
حاج علی اکبری: آیت الله سید ابراهیم رئیسی در زمره مسئولان تراز انقلاب اسلامی بود
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه: شهیدِ جمهور، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در زمره مسئولان تراز انقلاب اسلامی بود که در همه سنگرهای مسئولیت عطر خدمت متواضعانه و روحیه جهادی را با خود به ارمغان می‌آورد.
روحانی: صفحه تلخی در کتاب انقلاب اسلامی ورق خورد
رئیس‌جمهور سابق: متأسفانه شهادت حجت‌الاسلام‌ سید ابراهیم رئیسی، آقای حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، حجت‌الاسلام‌ سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، آقای مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، تیم حفاظت و خدمه پرواز منجر شد و صفحه تلخی در کتاب انقلاب اسلامی ورق خورد.
دبیرکل جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی: آیت‌الله رئیسی در طول سال‌های خدمتگزاری از تولیت آستان قدس رضوی تا ریاست قوه قضاییه و ریاست جمهوری، چهره‌ای از یک انقلابی و مسلمان راستین و مردمی را به نمایش گذاشت.
علی اکبر ناطق نوری: این ضایعه را به مقام معظم رهبری، خانواده های داغدار این عزیزان به معراج رفته، مردم آگاه و شریف ایران و تمامی خدمتگزاران صدیق تسلیت و تعزیت می‌گویم و از خداوند منان علو درجات ایشان و سعادت و نیکبختی برای میهن اسلامی را مسئلت می‌کنم.
ذوالقدر: نام آیت الله رئیسی در تاریخ ماندگار خواهد شد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: خدمت مخلصانه به مردم، تلاش خستگی ¬ناپذیر در انجام مسئولیت، مدیریت جهادی و اخلاق مدارانه از جمله ویژگی¬ های بارز آیت ¬الله رئیسی است که نام آن مرد بزرگ را در تاریخ مجاهدات ملت سرافراز ایران ماندگار خواهد کرد.
آقای رئیسی برعهده خویش با مردم وفادار بود
جامعه اسلامی کارمندان: شهید دکتر رئیسی، یاور و پیرو رهبر معظم انقلاب بوده و بر عهد خویش با مردم حق شناس ایران وفادار بوده است. جامعه کارمندان همراه با مردم شریف ایران در مراسم تشییع، ترحیم و بزرگداشت آیت الله رئیسی و سایر شهیدان عزیز حضور فعال خواهد داشت.
زهرا مصطفوی: توجه رئیس‌جمهور کار برای مردم بود
رئیس هیأت امنای جمعیت دفاع از ملت فلسطین: اینجانب عروج شهادت گونه رئیس جمهور خدوم حجت الاسلام حاج شیخ ابراهیم رئیسی را که به واقع با تمام وجود توجهش به کار برای مردم بود، به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای دام ظله و ملت غیرتمند ایران عزیز و خانواده ایشان تسلیت عرض می کنم و برای همه این عزیزان علو درجات را از خداوند منان خواستارم.
آقای رئیسی شبانه روزی تلاش می کرد

حزب اعتدال و توسعه: تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر، تواضع، فروتنی و شوق خدمت صادقانه به مردم از جمله ویژگی های شخصیتی حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی بود.

طباطبایی: آیت‌الله رئیسی شخصیتی مردمی و با سعه‌صدر بود

دبیرکل حزب ندای ایرانیان: آیت‌الله رئیسی شخصیتی مردمی بود که در برابر منتقدین سعه‌صدر قابل توجهی داشت.

آیت الله رئیسی سختی حضور در میدان را به راحتی میز ریاست ترجیح داد

جامعه اسلامی مهندسین: آیت الله رئیسی همیشه مصلحت مردم را بر منفعت خود ترجیح داد و همواره در میان مردم برای حل مشکلات ملت حضور داشت. وی هیچگاه اهل پشت میز نشینی و دوری از مردم نبود و همواره سختی حضور در میدان را به راحتی میز ریاست ترجیح داد.
جزییات تشییع در تبریز، قم، تهران، بیرجند و مشهد و تعطیلی روز چهارشنبه
معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: به‌ دلیل برگزاری آیین تشییع پیکر رئیس‌جمهور و همراهان ایشان روز چهارشنبه تعطیل است و امتحانات دانش‌آموزان تا پایان هفته لغو شد.
محسن منصوری روز دوشنبه از برگزاری مراسم تشییع آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در تبریز، قم، تهران، بیرجند و مشهد خبر داد و افزود: با تشکیل ستاد برگزاری مراسم، تصمیماتی زیر اتخاذ شد؛ مراسم تشییع و تدفین حضرت آیت الله رئیسی در شب جمعه در حرم امام رضا(ع) انجام خواهد شد. پنجشنبه صبح مراسم تشییع در استان خراسان جنوبی برگزار و پس از آن پیکرها به مشهد منتقل می‌شود.
منصوری افزود: از ساعت ۱۶ روز سه شنبه در جوار مطهر حضرت معصومه حد فاصل جمکران تا حرم، مراسم تشییع و گرامیداشت پیکر شهدای خدمت برگزار می‌شود. مراسم بدرقه شهدای خدمت در تبریز از ساعت ۰۹:۳۰ صبح روز سه شنبه از میدان شهدا تا مصلی برگزار خواهد شد.
معاون اجرایی رییس جمهور افزود: همچنین در ساعات پایانی روز سه شنبه پیکر شهدا به مصلی تهران منتقل می شود تا مراسم وداع برگزار شود مراسم تشییع شهدا صبح چهارشنبه در تهران برگزار می شود. .
امتحانات نهایی دانش‌آموزان به شنبه آینده موکول شد
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش نیز گفت: امتحانات نهایی دانش‌آموزان به شنبه هفته آینده موکول شده است به همین منظور برنامه امتحانی جدید تنظیم می‌شود.
محسن زارعی درباره لغو امتحانات نهایی تا پایان هفته اظهار داشت: دانش‌آموزان توجه داشته باشند که وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای زمان برگزاری امتحانات جدید را اعلام می‌کند.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش افزود: قرار است برنامه امتحانی جدیدی برای دانش‌آموزان برای برگزاری امتحانات نهایی تدوین شود.
وی ادامه داد: دانش‌آموزان کارت ورود به جلسه‌ای که قبلا دریافت کرده‌اند، در امتحانات پیش رو شرکت می‌کنند، فقط برنامه امتحانی آنها تغییر می‌کند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/u3zw

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا