اقتصاد

پرورش سالانه ۲۸۰ هزار راس گوسفند پرواری

مدیر امور دام سازمان جهان کشاورزی استان قم خبرداد:

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: سالانه ۲۸۰ هزار راس گوسفند پرواری (طی دو دوره ۶ ماهه، هر دوره ۱۴۰ هزار راس)‌ به‌منظور تولید گوشت قرمز در قم پرورش می‌یابند.

به گزارش ندای قم ، محرم رازقی منش در گفت‌وگویی بیان داشت: علاوه بر این هر ساله ۲۷۰ هزار راس گوسفند داشتی در قم پرورش می‌یابند و به‌منظور افزایش تعداد دام سبک و استفاده‌های اقتصادی دیگر تا مدت زمانی که امکان دارد از آن‌ها نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به تولید سالانه هشت هزار و ۱۰۰ تُن گوشت قرمز از دام سبک پرورش یافته در قم، افزود: با توسعه واحدهای صنایع تبدیلی و غذایی در استان و فرآوری گوشت تولید شده به محصولات متنوع مورد نیاز مردم، ارزش فعالیت‌های اقتصادی در این بخش افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: همچنین در استان قم سالانه ۱۱۰ هزار راس گوساله پرواری پرورش می‌یابند که بسیاری از آن‌ها به سایر استان‌های کشور صادر می‌شوند اما با این وجود بر اساس آمار کشتار دام،‌ قم توانایی تولید سالانه ۲۱ هزار و ۳۰۰ تُن گوشت قرمز دام سنگین را دارد.

رازقی منش گفت: حدود سه‌هزار بهره‌بردار در حوزه پرورش دام در قم فعال هستند که با استفاده از مهارت بالای خود توانسته‌اند قم را به یکی از استان‌های مطرح کشور در زمینه پرورش دام و تولید محصولات دامی تبدیل کنند.

بیش از ۱۴ هزار بهره‌بردار در زمینه تولید محصولات کشاورزی در قم فعال هستند، همچنین میزان متوسط تولید بخش کشاورزی این استان در سال ۸۵۰ هزار تن در زمینهٔ محصولات زراعی،‌ باغی،‌ دامی، شیلات و گلخانه‌ای است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند به‌نحوی‌که کشاورزی به‌تنهایی حدود ۵۰ درصد اشتغال روستاییان در بخش‌های مختلف استان را به خود اختصاص داده‌است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/dp2x

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا