اقتصاد

شترهای دوکوهانه در قم حفظ و اصلاح نژاد می‌شوند

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان قم:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: در جریان همکاری این معاونت با سازمان فائو(سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد)، برنامه‌های متنوعی در راستای حفظ و اصلاح نژاد شترهای دوکوهانه در استان اجرا خواهد شد.

به گزارش ندای قم  نقل ایرنا ،منصور دیان اردستانی در گفت وگویی اظهارداشت :با توجه به تصویب پروژه حفظ و صیانت از شترهای دوکوهانه باختری در سازمان فائو و اجرایی شدن آن و همچنین ابلاغ وزارت جهاد کشاورزی در سال‌جاری، معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم با همکاری مرکز تحقیقات و آموزش و همچنین نماینده فائو در ایران، شناسایی شترهای دوکوهانه موجود در استان را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: همچنین، این معاونت نسبت به اخذ نمونه بافت و نمونه ژنتیکی، از توده‌های مختلف شتر دوکوهانه و ارسال آن برای آزمایش‌های تخصصی، تعیین میزان خویشاوندی همخونی، اجرای برنامه‌های رده‌بندی نژادی و سایر برنامه‌های کارشناسی برای حفظ و اصلاح نژاد جمعیت شتر دوکوهانه استان، اقدام خواهد نمود.

وی ادامه داد: امیدواریم با اجرای این طرح علاوه بر کمک به حفظ و اصلاح نژاد شترهای دوکوهانه استان، از جایگاه استان قم در زمینه تثبیت حاکمیت و مالکیت بر توده ژنتیکی شتر دوکوهانه در سازمان فائو حفاظت و حمایت شود.

اردستانی گفت: در همین رابطه کارگروه فنی شتر در استان قم نیز با تلاش سازمان جهاد کشاورزی تشکیل شده‌است و از این رو روند اجرای اقدام‌های مورد نظر برای حفظ و اصلاح نژاد شترهای دوکوهانه در قم به صورت مستمر رصد و ارزیابی می‌شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/n871

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا