اقتصاد

تعیین تکلیف همه پروژه‌های نیمه کاره قم

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم خبرداد:

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قم از تعیین تکلیف تمامی پروژه های نیمه کاره استان و تلاش برای جذب تمام اعتبارات سفر رییس جمهور تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش ندای قم ، ابراهیم معتمدی در گفتگویی اظهار داشت: طبق روال گذشته در سال ۱۴۰۱ پروژه‌هایی را در دستور اجرا و افتتاح داشتیم و در جمع بندی پروژه‌های عمرانی به جهت تزریق بودجه جذب رقم قابل توجهی اتفاق افتاد و هفته دولت امسال ۱۸۱ پروژه با ۲,۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به بهره بردای رسید.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم افزود: در ۷ ماهه گذشته در جذب منابع ۲ برابر ۱۰ سال گذشته به قم تزریق شد و بسیاری از پروژه‌هایی که از سال ۸۶ به دلیل فقدان منابع رها و نیمه کاره مانده بود همه در حال تکمیل است و تا پایان امسال بخش عمده‌ای از پروژه‌ها به بهره برداری می‌رسد.

همه پروژه‌های بلاتکلیف قم، تعیین تکلیف شده است

وی با بیان اینکه همه پروژه‌های بلاتکلیف و نیمه کاره قم، تعیین تکلیف شده است بیان کرد: پروژه ۱۸۰ واحدی مسکن در پردیسان به بهره برداری رسید و پس از این هر سه ماه یک بار برنامه افتتاحیه در مورد مسکن داریم.

معتمدی عنوان کرد: جز استان‌های اول در ثبت نام و پایش و واگذاری زمین و طراحی و واگذاری پروژه مسکن به پیمانکار هستیم و برآنیم مسکن را به سرانجام برسانیم.

وی در مورد اولویت‌های استان بیان داشت: برنامه نظام مسائل از روستاها و استان آماده شد و ۱۴۲ مصوبه بر اساس سفر رئیس جمهور داشتیم که جذب منابع انجام شد، برخی از این پروژه‌ها که در دو دهه اخیر بلاتکلیف بود همانند منوریل و مترو و فرودگاه و سکونتگاه‌های غیر رسمی در این سفر تعیین تکلیف شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم تصریح کرد: برنامه دولت مشخص است و منابع تعیین شده و وارد فاز اجرایی شده‌ایم، بسیاری از پروژه‌های نیمه کاره نیز تا سال آینده باید به اتمام برسد؛ مگر چند پروژه بزرگ مانند منوریل که دو سال و نیم اجرای آن طول می‌کشد.

تعداد ۱۸۲ منزل زیر دکل‌های فشار قوی در قم شناسایی شد

وی اظهار داشت: برخی منازل زیر دکل‌های فشار قوی قرار دارد و ظرفیت ۳۲ هکتاری در پردیسان بعد از سفر رئیس جمهور برای انتقال خانه‌ها تعریف شد، به جهت ملکی عدد خوبی بعد از سفر در اختیار استان قرار گرفته و برکات زیادی داشته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم گفت: هفته قبل بر اساس نقشه، تعداد ۱۸۲ منزل زیر دکل‌ها شناسایی شد که بنا بود خانه‌ها جا به جا شود اما در نهایت مسیر دکل‌ها عوض شد، در این باره توافقی صورت گرفت تا دکل‌ها تجمیع شود.

وی افزود: طبق برآورد ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه تجمیع دکل‌ها است که ۵۰ درصد از وزارت نیرو و ۵۰ درصد از طرف استان هزینه می‌شود و طرح یک سال و نیم طول می‌کشد.

۷۰ درصد از زائران کمتر از یک روز در قم می‌مانند

معتمدی بیان کرد: قم قطب گردشگری و زیارتی است ولی در خصوص زیرساخت‌های شهر زیارت در حداقل هستیم، ۷۰ درصد از زائران کمتر از یک روز در قم می‌مانند در سفر دوم رئیس جمهور تأمین زمین برای پارکینگ در ورودی رودخانه و جمکران در دستور پیگیری است.

وی ادامه داد: ۱۳۶ روز سال در قم ویژه مناسبت‌های مختلف است و باید در توسعه حمل و نقل عمومی تلاش صورت گیرد، متأسفانه میزان اتوبوس در قم کم است و با تلاش شهردار ۲۰۰ اتوبوس قرار است تأمین شود اما همچنان انبوهی از مسافران و زائران در مرکز شهر دغدغه اصلی است و باید با توجه به وجود ۷ هزار پارکینگ و ورود ۱۵۰ هزار خودرو ساماندهی بهتری از نظر حمل و نقل و ترافیک داشته باشیم.

قطار سریع السیر در بخش قم اصفهان آماده ریل گذاری است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری قم در مورد قطار سریع السیر قم تهران و اصفهان تصریح کرد: این پروژه تکنولوژی را وارد ایران می‌کند، رئیس جمهور دستور ویژه بر روی این پروژه دادند، قسمت قم اصفهان نیز آماده ریل گذاری است و قراردادی از طریق بانک مرکزی و چین پیگیری می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: مساله آب باید در استان حل شود و این موضوع صرفاً با سد کوچری قابل حل نیست، طرح‌هایی در زمینه انتقال آب از دریای عمان یا دریای خزر در حال مطالعه است، در زمینه فاضلاب نیز طرح‌هایی در دست اقدام است.

معتمدی در مورد پروژه شهید کاظمی گفت: این طرح جز پروژه‌هایی است که شهرداری با شرکت قرارداد داشته و کار به شهرداری ارجاع داده شده و در اختیار شورا و شهرداری است و فرآیند اجرایی را در حال طی کردن است.

وی در مورد پروژه چهل اختران نیز یادآور شد: ۲۰ میلیارد تومان در ۶ ماه گذشته برای این پروژه هزینه شده و هم افزایی خوبی بین شهرداری و راه و شهرسازی در جهت توسعه طرح وجود دارد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/49p0

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا