اقتصادویژه

تبعیض ناروای بودجه‌ای در حق استان‌های غیر نفتی

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد:

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در چهاردهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان با انتقاد از کاهش بودجه استان‌های غیر نفتی در سال ۱۴۰۲ از سوی دولت بر اصلاح آن تاکید کرد.

به گزارش ندای قم ،احمد امیر آبادی فراهانی روز پنجشنبه  در چهاردهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان قم  با بیان اینکه سال گذشته سال سختی از جهت منابع مالی و دیگر اتفاق‌ها بود گفت: به نظر می‌رسد سال ۱۴۰۲ وضعیت بهتری را تجربه خواهیم کرد چرا که اولویت سیاست خارجی دولت آقای رئیسی همبستگی با کشور‌های همسایه است.

رئیس پارلمانی گروه دوستی ایران و چین با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور به چین و استقبال کم نظیر رئیس جمهور این کشور از آقای رئیسی گفت: پس از این سفر با میانجی گری چین، بین ایران و عربستان صلح برقرار شد که ادامه این صلح دیگر کشور‌ها مثل بحرین، اردن و مصر را که با ما قطع ارتباط کردند را نیز در بر می‌گیرد و مجلس نیز از همبستگی بین ملت‌ها و کشور‌های اسلامی استقبال می‌کند و این مسئله در قیمت دلار و ارز‌های خارجی موثر خواهد بود.

بودجه تملک دارایی‌های استان قم در مقایسه با سال گذشته ۲۸ درصد کم شد

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به تقویت روابط اقتصادی بین ایران و چین افزود: شک نکنیم که چین در سال ۲۰۲۴ قدرت اول اقتصاد در دنیا خواهد شد و در این حوزه حرف برای گفتن دارد که این موضوع از نظر اقتصادی فرصت مناسبی برای ماست که بتوانیم آنجا سرمایه گذاری‌های خوبی داشته باشیم.

آقای امیرآبادی در ادامه بدهی‌های دولت قبل به بانک مرکزی را در ایجاد وضعیت تورمی در سال ۱۴۰۱ موثر دانست و گفت: به زودی منابع ما در کره جنوبی آزاد خواهد شد که هم این اتفاق و هم کار‌های بزرگی که در منطقه صورت خواهد گرفت کمک خوبی برای پشتیبانی ارزی خواهد داشت که همه این‌ها در نهایت به نفع ملت ایران خواهد بود.

دبیر هیئت رئیسه مجلس در ادامه به کلیت بودجه ۱۴۰۲ مبنی بر بدون کسری بودن آن اشاره کرد و گفت: متاسفانه در اعمال این سهم، بودجه تملک دارایی‌های استان قم در مقایسه با سال گذشته ۲۸ درصد کم شد که دلیل آن این بود که ما استان نفت خیز نیستیم و سهم بودجه‌ای ما در مقایسه با استان‌های نفت خیز کمتر در نظر گرفته شد.

مدیران به دنبال استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی بروند

وی افزود: ما به این موضوع اعتراض کردیم و موضوع در حال پیگیری است و همچنین با دوستان شورای نگهبان صحبت کردیم که آن جدول بودجه‌ای را حذف کنند و نمیگذاریم بودجه استان کم شود چرا که بالاخره یا سازمان برنامه و بودجه باید از جای دیگر منابع را تامین کند و در ردیف اول جدول بودجه بگذارد یا باید به لایحه دولت برگردیم.

امیر آبادی با اشاره به ضرر ۱۷ استان غیر نفتی در خصوص اختصاص بودجه پس از مصوبه افزایش بودجه استان‌های نفتی کشور گفت: استان‌های نفت خیز تا ۱۰۰ درصد یا ۸۰ درصد افزایش بودجه داشتند و استان‌های غیر نفتی بین ۲۰ تا ۵۸ درصد بودجه هاشون کم شده است. از این بین بودجه استان تهران ۵۸ کم شده که این اصلا قابل قبول نیست و ما با آقایان شورای نگهبان صحبت کردیم که این تبعیض نارواست؛ و ما نمیگذاریم این اتفاق بیفتد چرا که این پیشنهاد به ضرر استان قم بوده است.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: قطعا بودجه ۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۱ افزایشی خواهد بود و ما نسبت به این موضوع حساس هستیم.

امیر آبادی در پایان با مغتنم شمردن ظرفیت همدلی و همراهی بین دستگاه‌های استان گفت: تاکید می‌کنم تا این وضعیت در سال‌های گذشته در خصوص بدهی‌ها دولت اتفاق افتاده و با این اوضاع و احوال خزانه و بانک مرکزی، باید باز هم از ظرفیت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و رشد و توسعه استان استفاده کنیم. مدیران به دنبال استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی بروند و از تمام ظرفیت‌های قانون در این خصوص بهره ببرید و ما هم کمک می‌کنیم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/bx88

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا