اقتصادویژه

با جلوگیری از فرار مالیاتی ظلم به دیگران نیز رفع می شود

آیت الله اعرافی در دیدار با مدیر کل امور مالیاتی استان قم مطرح کرد:

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: اگر فرار مالیاتی را بتوان رفع کرد ظلمی که افراد بسیاری تحمل می‌کنند از بین خواهد رفت، طبعا روحانیت نیز وظیفه اقناع سازی دارند.
به گزارش ندای قم به نقل از خبرگزاری حوزه ، آیت الله اعرافی در دیدار با مدیر کل امور مالیاتی استان قم اظهارداشت : حضور و خدمت در این شهر نورانی ارزش مضاعف دارد که باید قدر دانست و شرایط خدمت را رعایت کرد، چون یکی از کارهایی که ارزش کار را افزایش می‌دهد این است که کجا و برای چه و چه مردمی خدمت می‌کند، خدمت در قم موجب مزید ارزش کار و خدمت در نظام اسلامی نیز اجر بسیار دارد.
وی تفکر، خودسازی و مراقبت دائمی را لازمه افراد در میدان برشمرد و گفت: افرادی که در میدان عمل هستند لازم است تفکر، خودسازی و مراقبت دائمی را داشته باشند که موجب پیشرفت در جامعه است.
مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: عناصر کلیدی باید خودشان اهل خود شناسی و خودسازی باشند و نیاز به تنبّه در کارها ضرورت هر دستگاهی است که موجب ارتقاء می‌شود.
وی ضمن اشاره به آیات مبارک قرآن کریم بیان کرد: قرآن کریم برای عدالت اجتماعی و توازن انسانی و اقتصادی تعابیر عجیبی دارد که هم شامل حقوق شرعی و هم حقوق نظام و مالیات می‌شود.
آیت الله اعرافی به توازن اقتصادی در جامعه اشاره و اظهار داشت: اگر توازن اقتصادی در جامعه حاکم نشود یا متمکنین اشکال دارند یا در طراحی و برنامه ریزی سیستم مشکلی وجود دارد.
وی با بیان حساسیت اسلام در اجرای احکام عنوان کرد: اسلام در اجرای عدالت حساسیت دارد و باید حد متوسط برای همه رعایت شود و مالیات و خراج نیز از قدیم بوده است.
دریافت عوارض و مالیات لازمه اداره جامعه می باشد
آیت الله اعرافی خطاب به مدیران امور مالیاتی و با بیان نقش کلیدی دستگاه مالیاتی تصریح کرد: دستگاه شما دستگاهی است که تنظیم کننده معادلات اقتصادی است و و پشتوانه مهم برای عدالت اقتصادی و توازن جامعه و محقق کننده آرمانها و اهداف است.
مدیر حوزه‌های علمیه ادامه داد: عوامل دستگاه نیز باید دقت کنند که این اقدام برای ایجاد توازن در جامعه است، لذا وقتی به فقرا و ضعفا می‌رسند تا جایی که قانون اجازه می‌دهد باید با آن‌ها همراهی کنند و هرچه به سمت ثروتمندان می‌رود دقت بیشتری کنند.
آیت الله اعرافی به سه شاخص مهم در امور مالیاتی اشاره کرد و افزود: آسان‌گیری با ضعفا، توجیه و اقناع و مراقبت متمکنین، نصب العین قرار دادن جریان اقتصادی و تولید و توزیع سه شاخص مهم است که با رعایت آن جامعه اصلاح خواهد شد.
وی به فرار مالیاتی اشاره و مطرح کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری نیز تأکید دارند اگر فرار مالیاتی را بتوان رفع کرد ظلمی که افراد بسیاری تحمل می‌کنند از بین خواهد رفت، طبعا روحانیت نیز وظیفه اقناع سازی دارند.
مدیر حوزه های علمیه با تأکید بر توجیه و اقناع مردم اضافه کرد: توجیه و اقناع فکری افراد باید از زمان مدرسه به دانش آموزان، آموزش داده شود که دستگاه‌های رسانه ای و روحانیت نیز می‌توانند کمک کنند.
وی خاطرنشان ساخت: عوارض و مالیات قوام اداره جامعه است و حق واضحی است که لازمه اداره جامعه می باشد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/dq7d

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا