اقتصاد

اجرای طرح استفاده از پوست پسته برای خوراک دام

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قم  خبرداد:

رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان قم گفت: طرح استفاده از پوست پسته به عنوان خوراک دام به عنوان نمونه در برخی از دامداری‌های استان اجرایی شد که نتایج رضایت بخشی نیز در پی‌داشت.

به گزارش ندای قم ،مسعود ترابی در گفت وگویی اظهارداشت :خوراک دام همواره موضوعی مهم در تامین محصولات پروتئینی است، به هر اندازه که ما بتوانیم خوراک دام را ارزان و دسترسی به آن را آسان کنیم به همان اندازه نیز می‌توانیم در تعادل بخشیدن به قیمت محصولات پروتئینی، موفق باشیم.

وی افزود: در همین رابطه موضوع تامین خوراک دام و تسهیل دسترسی به آن در استان قم که دارای ظرفیت‌های بزرگی در حوزه دامپروری است، موضوعی مهم به شمار می‌آید و نیاز است تا با برنامه‌ریزی دقیق و بررسی روش‌های جدید، خوراک دام باکیفیت و با قیمت مناسب را در اختیار دامداران استان قرار داد.

وی ادامه داد: پوست پسته از جمله محصولاتی است که می‌تواند به صورت سیلاژ (بسته‌بندی) و خشک شده به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد. خوشبختانه قم در زمینه تولید پسته از جمله استان‌های پیشگام کشور به‌شمار می‌آید و بنابراین بستر لازم برای استفاده از پوست آن به عنوان خوراک دام در واحدهای پرورش دام استان به خوبی فراهم است.

ترابی گفت: توجه به ظرفیت‌های جدید همچون استفاده از پوست پسته برای تامین خوراک دام، در راستای تحقق شعار سال «مهار تورم،‌ رشد تولید» نیز است، چرا که با کاهش هزینه خوراک دام، تولید آن افزایش یافته و در نهایت نیز محصولات پروتئینی با قیمت کمتری به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

وی افزود: در جریان تحقیقاتی که به‌منظور بررسی امکان استفاده از پوست پسته به عنوان خوراک دام در یکی از دامداری‌های استان قم انجام گرفت،‌ مشخص شد این روش صد در صد جواب می‌دهد و تفاوت معنا داری میان استفاده از این جیره غذایی با جیره غذایی معمول دامداری‌ها، در رشد دام‌ها وجود ندارد.

وی در ادامه با اشاره به این که برنامه استفاده از پوست پسته برای خوراک دام در قم در قالب طرح‌های پژوهشی مصوب استان پیگیری و اجرا شد، بیان داشت: در حال حاضر امکان حضور و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای ایجاد واحدهای تولید و فرآوری خوراک دام از پوست پسته در استان قم فراهم شده‌است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/fs5a

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا