فرهنگ و هنرویژه

۴۰ هزار نوجوان مسجدی به اردوهای تابستانه می روند

مسئول ستاد اجرایی پایگاه اوقات فراغت استان قم:

مسئول ستاد اجرایی قرارگاه اوقات فراغت استان قم با تشریح برنامه های اوقات فراغت 1403 از تدارک و پیش بینی اردو برای 40 هزار نفر در ایام اوقات فراغت تابستان خبر داد.
به گزارش ندای قم ،حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حیدری روزیکشنبه در نشست خبری برنامه های اوقات فراغت 1403 گفت: امسال قرارگاه اوقات فراغت ویژه تابستان به ریاست معاون فرهنگی اجتماعی استانداری تشکیل شد و تاکنون بیش از 10 جلسه با حضور معاون فرهنگی اجتماعی استانداری و مدیران کل دستگاه های مرتبط برگزار شده است.
مسئول ستاد اجرایی قرارگاه اوقات فراغت استان قم با بیان اینکه امسال اتفاقات خوبی را برای اوقات فراغت رقم زده ایم افزود: اجرای اردو برای حدود 40 هزار نفر از جمله برنامه های ما در تابستان امسال است.
مدیرستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم با بیان اینکه امسال تمام دستگاه ها ذیل قرارگاه اوقات فراغت فعالیت می کنند تصریح کرد: همه برنامه ها و طرح ها در قرارگاه تعیین تکلیف می شود و یک تصمیم واحد گرفته می شود.
وی ادامه داد: همه ی دستگاه ها موظف هستند که فعالیت ها را حول محور و رویکردهای مشخص شده در اوقات فراغت انجام دهند تا به این طریق جذب حداکثری نوجوانان و جوانان را داشته باشیم ضمن اینکه جلوی اتلاف منابع بیت المال نیز گرفته می شود.
مدیرستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم ادامه داد: طرح استعدادیابی مهنا یکی از برنامه های محوری ما در سالجاری است که نهادها و ارگان های مختلف در آن مشارکت دارند ضمن آنکه در این برنامه پیوند مسجد و محله نیز به شکل مشهودی محقق می شود.
مسئول ستاد اجرایی قرارگاه اوقات فراغت استان قم با بیان اینکه سال گذشته موفق به برگزاری اردو برای 10 هزار نفر بودیم و امسال این میزان به 40 هزار نفر افزایش پیدا می کند گفت: ما معتقدیم هربرنامه ای باید هدفمند بوده و دارای سناریوی تربیتی باشد از جمله اردوهای تربیتی.
مدیرستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم با بیان اینکه برگزاری برنامه های زیارتی ویژه اربعین برای 10هزار نفر و نیز برگزاری اردوی مشهد مقدس برای 6هزار نفر از دیگر برنامه های امسال است گفت: این کار با حمایت های موسسه و کانون فرهنگی هنری حضرت خدیجه(س) برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه برای جلوگیری از پراکنده کاری در عرصه اوقات فراغت برروی چند محور کلیدی تمرکز داشته ایم گفت: این محورها شامل 4 محور هسته های مقاوم تربیت محور بود که با تحقیقات صورت گرفته کتاب بی نهایت استاد محمدحسن وکیلی از محصولات آستان قدس رضوی است به عنوان منبع انتخاب شد.
در عرصه های هنری به دنبال ارتقای مهارت ها هستیم
حیدری با بیان اینکه بیش از 600 مرکز شامل کانون های مساجد، بسیج، جهاد دانشگاهی، آموزش و پرورش ، سازمان تبلیغات و غیره در این قرارگاه مشغول فعالیت هستند گفت: ما به دنبال تجمیع ظرفیت ها و بهره برداری حداکثری از این مجموعه ها هستیم.
مدیرستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم ادامه داد:از سوی دیگر با توجه به در پیش بودن محرم و صفر در فصل تابستان، هیئت بزرگ نوجوانان با محوریت اداره کل تبلیغات اسلامی را خواهیم داشت که توسط خود نوجوانان اداره خواهد شد.
وی با بیان اینکه در عرصه های هنری نیز به دنبال ارتقای مهارت ها هستیم تصریح کرد: هم از طریق طرح مهنا و هم از طریق برنامه ارگان هایی مثل جهاد دانشگاهی، فنی و حرفه ای و .. برای تحقق این مهم گام خواهیم برداشت.
مسئول ستاد اجرایی قرارگاه اوقات فراغت استان قم تاکید کرد: تأکید خاص مقام معظم رهبری بر این است که از طریق برگزاری اردوهای فرهنگی، ورزشی و تربیتی و تفریحی به دنبال تربیت و توانمندی نسل جدید باشیم بر همین اساس از ۱ تیرماه اولین اردوی نوجوانان و جوانان برگزار می شود که به دنبال هدفمندی این اردوها در راستای اهداف مشخص شده هستیم و سناریو و طرح مشخصی از سوی کارگروه ویژه اردوها به اجرا در خواهد آمد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز در این نشست با بیان اینکه کانون های فرهنگی و هنری مساجد با مجموعه های ارشاد از هم گسیختگی ندارند گفت: البته در این طرح و رویداد، موسساتی همچون حکمت و تمدن همکاری نیزدارند.
امیرعلی عموزاده، ادامه داد: کودکان و نوجوانان ما هر کدام در یک یا چند رشته و بخش دارای استعداد و توانمندی هستند و مهم این است که ما بتوانیم این استعدادها را به درستی کشف و در مسیر صحیح خود هدایت کنیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در گام نخست حدود 5 هزار نفر از نوجوانان در این رویداد شرکت کرده اند و در فرآیند استعدادیابی، توانمندی های آنها مشخص شده و برایشان کلاس آموزشی گذاشته می شود تا استعدادها شکوفا شده و در نهایت مورد بهره برداری قرار گیرد.
ثبت نام پنج هزار نوجوان قمی در طرح استعدادیابی
مدیر موسسه حکمت و تمدن نیز دراین نشست خبری از اجرای رویداد استعدادیابی قرآنی، فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه ای و صنایع دستی موج هنر ناب انقلاب با عنوان مهنا با ثبت نام 5000 نوجوان خبر داد.
محمد جواد متولی گفت:رویداد استعدادیابی قرآنی، فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه ای و صنایع دستی موج هنر ناب انقلاب (مهنا) به مجری گری موسسه حکمت و تمدن و همکاری کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم، ، گ انجمن ها، مراکز و موسسات فرهنگی وهنری و حمایت قرارگاه شهید آوینی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار می شود.
وی با بیان اینکه این طرح بر حول محور کشف و معرفی استعدادهای مختلف در حوزه های جدید است افزود: برای این کشف و معرفی، نیازمند تعریف فرآیند و پروسه ای بودیم که ابتدا دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم در سامانه موسسه حکمت و تمدن ثبت نام کرده و سپس در آزمون اولیه شرکت کنند که بیشتر ناظر به اطلاعات عمومی در رشته های مورد اشاره است.
متولی ادامه داد: افراد بعد از کسب نمره قبولی به مصاحبه تخصصی دعوت می شوند که هر رشته زیرشاخه های خود را دارد مثلاً بخش فرهنگی که شامل قصه و رمان، شعر و … است.
وی افزود: تاکنون 4900 نفر ثبت نامی در استان داشته ایم که این افراد آزمون خود را به شکل مجازی انجام داده اند و برگزیدگان در پایان این هفته به شکل تخصصی توسط اساتید اهل خبره مصاحبه می شوند.
مدیرموسسه گفت: شرکت در دوره آموزشی رشته پذیرفته شده با ۴۰ ساعت آموزشی و ۳۰ ساعت برنامه های جنبی مانند بازدید از حرف و مشاغل، اردو، استخر، سینما و… همراه است تا بچه ها از نزدیک به شکل عملیاتی با این رشته ها آشنا شوند.در کنار این ها برنامه های اردویی و تفریحی نیز لحاظ شده است
وی با بیان اینکه این طرح از سن 11 تا 19 سال را در برمی گیرد گفت: رسالت این طرح کشف استعداد و در ادامه توانممندی آنان و معرفی به نهادهایی است که بتوانند از این ظرفیت ها در سطح استان به خوبی استفاده نمایند.
متولی با بیان اینکه این اتفاق توسط کانون های مساجد و آموزش و پرورش که دارای سرمایه اجتماعی و انسانی هستند شکل گرفته است گفت: ادراه کل آموزش و پرورش استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حامی اصلی این طرح هستند و قرارگاه شهید آوینی نیز ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
وی افزود: مجری این برنامه موسسه حکمت و تمدن است که با مشارکت کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم برگزار می شود.
لازم به ذکر است این طرح با هدف کشف و معرفی استعداد های جدید در سطح استان تقویت استعدادها و آموزش های کاربردی جهت بهره گیری از ایشان در کلاس های کانون و… در آینده نزدیک به عنوان مربی و بهبود کیفیت آثار فرهنگی، هنری، سینمایی و رسانه ای نوجوانان در ۶ رشته قرآنی، فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه ای و صنایع دستی برگزار می شود. 31 فروردین ماه آغازفرایند طرح بوده و 20 شهریور اتمام فرآیند می باشد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/5w99

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا