فرهنگ و هنر

گلدسته‌های صحن امام‌رضا(ع) حرم بانوی کرامت مرمت می‌شود

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه( س )خبرداد:

معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه مرمت گلدسته های صحن امام رضا علیه السلام در دستور کار قرار گرفته است، گفت: کاشی کاری این گلدسته ها در دوره های مختلف تعمیراتی را داشته است و کاشی های موجود مربوط به 40 سال پیش است که در آن زمان به صورت کامل عوض شده است.
به گزارش ندای قم، هادی محمودنژاد معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به این که مرمت گلدسته های صحن امام رضا علیه السلام در دستور کار مدیریت فنی مهندسی آستان مقدس قرار گرفته است، اظهار کرد: کاشی کاری این گلدسته‌ها در دوره‌های مختلف تعمیراتی داشته و کاشی‌های موجود مربوط به ۴۰ سال پیش است که در آن زمان به صورت کامل عوض شده است.
وی با بیان اینکه کاشی کاری های حرم مطهر بانوی کرامت به دلیل جهت جغرافیایی شهر قم آسیب بیشتری را به خود می گیرد، افزود: علاوه بر جهت جغرافیایی، به واسطه بارندگی باران و برف روی لبه گلدانی ها و خشکی آب و هوا در قم کاشی‌کاری‌های حرم به صورت دوره‌ای نیاز به پیگیری و مرمت دارد که این کار بر عهده واحد فنی مهندسی این آستان مقدس است.
معاون اجرایی حرم حضرت معصومه سلام الله علیها ادامه داد: در حال حاضر قسمتی از کاشی های گلدانی گلدسته ها ریزش کرده و مرمت آن در دستور کار تعمیرات فنی مهندسی قرار گرفته و از اساتید بزرگ قم در حوزه کاشی کاری برای این کار استفاده می شود.
وی با بیان اینکه لعاب کاشی های برخی از قسمت های گلدسته ها جدا شده که نیاز به رسیدگی دارد، افزود: به صورت عام هر دو گلدسته صحن امام رضا علیه السلام مورد بررسی کامل قرار می گیرد تا رسیدگی و از خسارت های احتمالی که امنیت زائران را نیز تهدید می کند، پیشگیری شود.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/xm8e

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا