فرهنگ و هنر

کنگره علمی «أمناء الرسل» در قم و نجف برگزار می‌شود

دبیر کنگره علمی «أمناء الرسل» خبرداد:

دبیر کنگره علمی «أمناء الرسل» گفت: هدف کنگره تعامل بیشتر حوزه‌های علمیه قم و نجف و تجلیل از شخصیت‌های برتر حوزوی است و مراسم افتتاحیه نیز سه شنبه هفته جاری در حوزه علمیه نجف برگزار می‌شود.

به گزارش ندای قم ، حجت‌الاسللام و المسلمین رضا اسکندری دبیر کنگره علمی «أمناء الرسل» در نشست خبری که پیش از ظهر روزشنبه  در سالن جلسات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد، طی سخنانی اظهار کرد: در بین حوزه‌های فعال در سراسر دنیا دو حوزه علمیه قم و نجف دارای قدمت تاریخی فراوان و پیشرفت‌های چشمگیری بوده‌اند.

وی افزود: در ۱۰۰ سال اخیر حوزه علمیه قم پیشرفت خوبی در مسائل مختلف داشته است و علمای فاضل بسیاری در این حوزه رشد و پیشرفت کرده‌اند، برای تعامل بیشتر در زمینه بین‌المللی تصمیم گرفته شد که کنگره‌ای با عنوان کنگره علمی «أمناء الرسل» در دو مرحله برگزار شود که مراسم افتتاحیه آن روز سه شنبه هفته جاری در نجف خواهد بود.

دبیر کنگره «علمی أمناء الرسل» تصریح کرد: هدف بعدی ما از برگزاری این کنگره این است که افرادی که در این دو حوزه تلاش‌ها و تحقیقات بسیاری انجام داده و نقش تاثیرگذاری داشته‌اند را به اهل تشیع معرفی کنیم.

اسکندری بیان کرد: علمای ما در طول تاریخ در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و دینی اقدامات بسیاری انجام داده و در دوره‌های مختلف زمانی اتفاقات خوبی را رقم زده‌اند، در همین راستا ۱۰ محور موضوعی پیش‌بینی شده است که در این کنگره به آن‌ها خواهیم پرداخت.

وی افزود: این طرح ابتکاری توسط حوزه علمیه قم طراحی شده و قرار است در این دوره آیت‌الله سیدمحمد مهدی موسوی خراسانی که در سالیان اخیر پژوهش‌های زیادی انجام داده و کتب فراوانی نوشته است تجلیل شود.

دبیر «کنگره علمی أمناء الرسل» خاطرنشان کرد: دبیرخانه این کنگره در قم و نجف دایر شده است و هر دو با هماهنگی هم اقدامات مربوطه را انجام می‌دهند، حدود ۳۰ نهاد علمی و فرهنگی در برگزاری این کنگره به ما کمک خواهند کرد و علاوه بر این، ۶ کمسیون علمی مقالات خود را تا پایان برگزاری کنگره ارائه خواهند داد.

اسکندری در پایان افزود: افتتاحیه این کنگره روز سه شنبه هفته جاری در نجف خواهد بود و در آبان‌ماه نیز مراسمی در قم برگزار خواهد شد که زمان دقیق آن به زودی اعلام می‌شود و ریاست این کنگره نیز برعهده آیت‌الله اعرافی است.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/hka1

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا