فرهنگ و هنر

شهر قم موزه ندارد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم:

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم گفت: شهر قم موزه ندارد و ۶ هزار اثر تاریخی استان اکنون خاک می‌خورد، این درحالیست که استان قم هویت هفت هزار ساله مذهبی دارد.

به گزارشن دای قم ، علیرضا ارجمندی روز چهارشنبه در مراسم هفته گردشگری در مرکز همایش‌های شهرداری قم افزود: برای اجرای این طرح‌ها بیش از یک‌هزار میلیارد تومان تعریف شده و نزدیک به ۱۰ طرح از تعداد مذکور ۷۰ درصد پیشرفت دارند که اگر تسهیلات به آنها داده شود، افتتاح شده و اشتغال بالایی در گردشگری خواهد داشت.

وی گفت:‌ شهر قم موزه ندارد و ۶ هزار اثر تاریخی استان اکنون خاک می‌خورد، این درحالیست که استان قم هویت هفت هزار ساله مذهبی دارد.

وی ادامه داد: در مورد ایجاد سایت موزه قلی درویش قم مشکلی با اداره‌کل اوقاف و امور خیریه داشتیم که اخیرا در تهران حل شد و امیدواریم بزودی این سایت راه اندازی شود.

ارجمندی گفت: زمینی در بلوار پیامبر اعظم قم با کاربری موزه وجود دارد و آمادگی داریم همکاری لازم از سوی دیگر دستگاه‌ها را شاهد باشیم که موزه قم را اجرایی کنیم و با توجه به حضور ۱۳۰ملیت در استان و گردشگران خارجی با راه اندازی آن موزه می‌توان هویت استان را به خوبی به معرض نمایش گذاشت.

وی بیان کرد: موزه دفاع مقدس در قم شکل گرفته‌است که اولین مجوز رسمی از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ایجاد موزه دفاع مقدس به قم داده شده‌است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم افزود: طی ۲ سال گذشته اقدام‌های خوبی در حوزه میراث فرهنگی قم انجام شده‌است که از جمله آن‌ها می توان به طرح بهسازی و مرمت بازار کهنه قم با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان اشاره کرد.

وی ادامه داد: در بازار کهنه اکنون بازاری برای سوغات قم شکل گرفته‌است و در این بازار، سرای ملاحسین در حال مرمت است و فضای کسب و کار خوبی در آن شکل گرفته‌است.

وی بیان کرد: در مباحث میراثی و گردشگری شهرداری قم بسیار خوب ظاهر شده‌است، این درحالیست که در بسیاری از کشورها شهرداری‌ها متولی گردشگری هستند و این نهاد بدون تعامل و همکاری با سازمان‌های دیگر نمی‌تواند نقش خود را ایفا کند، درحال حاضر ۸۵ درصد مباحث مربوط به گردشگری قم توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

ارجمندی با اشاره به اینکه قم به بازارچه دائمی صنایع دستی نیازمند است گفت: تعاملاتی با شهرداری، اوقاف و حرم مطهر حضرت معصومه(س) داشته‌ایم که بازارچه ای در مسیر زائران ایجاد شود و در اختیار هنرمندان قرار گیرد که با این که اشتغال زایی خوبی خواهیم داشت.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/xxwk

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا