فرهنگ و هنرویژه

سومین یادواره شهدای شهرداری قم  برگزار شد

با تکریم ۷۹۲ عضو خانواده ایثارگری شهرداری قم؛

سومین يادواره شهدا و تکریم ۷۹۲ عضو خانواده ایثارگری شهرداری قم همراه با آئین رونمایی از سردیس شهید حسین مولوی و با حضور پیکر پاک شهید گمنام برگزار شد.

به گزارش ندای قم به نقل از روابط عمومی شهرداری قم ، سومین یادواره شهدا و تکریم ۷۹۲ عضو خانواده ایثارگری شهرداری قم همراه با آئین رونمایی از سردیس شهید حسین مولوی پیش از ظهر روز سه شنبه در مرکز همایش‌های بین‌المللی شهرداری قم با حضور دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار قم، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم و عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، جمعی از مدیران شهری و استانی و همچنین خانواده شهدای شهرداری قم برگزار شد.

در این مراسم که هم‌زمان با روز ملی شهرداری‌ها برگزار شد حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج علیرضا پناهیان و حاج مهدی سلحشور سخنرانی و مداحی کردند.

مسئول بسیج ادارات استان قم:

حرکت شهر قم در مسیر نظم و توسعه قابل تقدیر است

مسئول بسیج ادارات استان قم دراین یادواره  با تقدیر از شهردار قم در برقراری نظم و توسعه شهر گفت: برگزاری یادواره شهدا و بزرگداشت 792 عضو ایثارگر شهرداری نشان قدرت و جایگاه شهدا در مجموعه شهرداری دارد.

سردار سید جواد هاشمی به جایگاه و نقش شهرداری در ایجاد نظم در شهر قم اشاره کرد و اظهار داشت: تلاش خالصانه و انقلابی برادر سخت‌کوش دکتر سقائیان‌نژاد که نظم را در استان حاکم کرده و خدمات شایسته همه کارکنان شهرداری قابل‌تقدیر است.

شهدا نماد عالی تفکر و فرهیختگی در کشور هستند

وی سپس بسیج را پایگاه رشد و سخاوت در کشور دانست و افزود: امروز برگزاری یادواره شهدا و بزرگداشت ۷۹۲ عضو ایثارگر شهرداری نشان قدرت و جایگاه شهدا در مجموعه شهرداری داشته و برگزاری یادواره یکی از راه‌های زنده نگه‌داشتن خاطره شهدا است.

مسئول بسیج ادارات استان قم با بیان اینکه شهدا نماد عالی تفکر و فرهیختگی در کشور هستند تصریح کرد: شهر قم بیشترین اسطوره و اسوه را در این حوزه داشته و روحشان ناظر عملکرد ما در جایگاه‌هایمان است.

وی با یادآوری دوباره نظم و توسعه شهر قم خاطرنشان کرد: امروز باید فرهنگ ایثار و شهادت را مانند نظم در شهر قم پیاده کرده و امربه‌معروف و نهی از منکر را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

هاشمی با یادآوری سخن مقام معظم رهبری در پاسخ به تعرض دشمنان به کشور تأکید کرد: دشمنان باید شاهد حضور ما در یادواره شهدا باشند و بدانند هر تعرضی به کشور ما پاسخی سنگین خواهد داشت.

استاد حوزه و دانشگاه  :

شهدا نماد قدرت در جامعه هستند

استاد حوزه و دانشگاه  نیز دراین یادواره، بر تربیت قدرتمند فرزندان تأکید کرد و شهدا را نماد قدرت در جامعه دانست و گفت: مقام معظم رهبری ملت را قوی تربیت‌کرده و از همه مسئولان می‌خواهد تا باقدرت دادن به ملت، مردم را در تمام تصمیم‌گیری‌ها سهیم کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین علیرضا پناهیان اظهار داشت: باید راه شهدا را ادامه داده و پیام آن‌ها را به‌درستی دریافت کنیم.

وی حفظ و ایجاد قدرت را تنها شیوه زنده نگه‌داشتن راه شهدا دانست و افزود: وقتی مقام معظم رهبری شهدا را مظهر قدرت ملت می‌داند باید بدانیم شهدا هم قدرتمند هستند و هم قدرت آفرین و این خصلت را باید در جامعه ایجاد کنیم تا راه شهدا زنده بماند.

استاد حوزه و دانشگاه بر تربیت قدرتمند فرزندان تأکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری ملت را قوی تربیت‌کرده و از بسیج انتظار قدرت دارد و از همه مسئولان می‌خواهد تا باقدرت دادن به ملت، مردم را در تمام تصمیم‌گیری‌ها سهیم کنند.

وی تشکیل هیئت‌های اندیشه‌ورز در بسیج را نشان از قدرت بخشی به بسیج دانست و ابراز کرد: مقام معظم رهبری اجازه نمی‌دهد بسیج تنها مطیع باشد و با تأکید بر تشکیل هیئت اندیشه‌ورز تلاش می‌کنند بسیج را که تحت مدیریت مستقیم ایشان است قدرتمند و با تفکر تربیت کند.

پناهیان با بیان اینکه دولت‌های غرب با تضعیف مردم حکم‌فرمایی می‌کنند تصریح کرد: حکومت در ایران با ممنوعیت کارهایی مانند قمار و مشروب که ملت را تضعیف می‌کند، به ملت قدرت داده است درحالی‌که غرب هرزگی را به جوانان تحمیل می‌کند.

وی با یادآوری قدرت مکتب سلیمانی بزرگ با قاطعیت خاطرنشان کرد: باید به نوجوانان و جوانان قدرت عزم، فکر و اراده بدهیم و در همه حوزه‌ها آن‌ها را قوی تربیت کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه در ادامه قدرت امام حسین(ع) را عامل زنده ماندن عاشورا دانست و افزود: شهدا معلم قدرت هستند و باید بسیجی را قدرتمند تربیت کنیم تا ظلم نکند، بدانیم شجاعت تنها یک مظهر قدرت است.

وی در پایان عزت را یکی از ویژگی‌های قدرت امام حسین (ع) عنوان کرد و گفت: خانواده شهدا ما دست‌بوس شما هستیم که قدرت را به جامعه ما دادید و همچنین جانبازان تواضع را به جامعه هدیه دادند و مظهر قدرت هستند.

شهردار قم :

نهادینه کردن سیره شهدا دغدغه شهرداری قم است

شهردار قم  نیز در حاشیه این یادواره ،یکی از دغدغه‌های فرهنگی شهرداری را نهادینه کردن سیره شهدا دانست و گفت: نهادینه کردن سیره شهدا و ترویج روحیه ایثارگری در شهر راهی برای خدمت صحیح به مردم و احقاق حقوق شهروندان است.

دکتر سید مرتضی سقائیان نژاد اظهارداشت :یکی از ارزش‌های محوری در نظام جمهوری اسلامی زنده نگه‌داشتن سیره شهدا است.

وی سیره ایثار و شهادت را عامل قدرت و ماندگاری انقلاب دانست و افزود: ایثار و شهادت به ملت ایران استقامت و قدرت داده و تاب‌آوری ملت ایران در برابر دشمنان از فرهنگ ایثار و شهادت و از فرهنگ کربلا و امام حسین(ع) گرفته‌شده است.

شهردار قم برگزاری یادواره شهدا را عامل تقویت روح معنویت در جامعه عنوان و تأکید کرد: باید مردم را با سیره شهدا و روح معنویت آن‌ها آشنا کنیم زیرا مردم با آشنایی باروح معنویت و ایثار شهدا می‌توانند بر تمام سختی‌ها فائق آمده و راه خود را ادامه دهند.

وی با یادآوری ۷۹۲ عضو ایثارگر شهرداری بیان کرد: اگر شهرداری بخواهد درست و باعزت کار کند باید روح معنویت شهدا و ایثارگران را در خود به وجود آورد و با ایجاد سلامت به مردم خدمت کرده و حق‌وحقوق مردم را به‌جا آورد.

سقائیان نژاد سپس هم‌زمانی روز شهرداری‌ها را با سومین یادواره شهدا حرکتی معنادار خواند و گفت: این هم‌زمانی به تمام کارکنان شهرداری یادآوری می‌کند که وظیفه ما خدمت به مردم بوده و با خدمت به مردم خداوند عزت و بزرگی به افراد و مجموعه‌ها عطا می‌کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم :

تکریم ایثار و شهادت عامل تقویت عقبه فکری و فرهنگی شهرداری است

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم نیز در حاشیه این یادواره گفت: یکی از اسناد هویتی شهرداری قم شهدایی است که به انقلاب و نظام تقدیم کرده و با برگزاری این یادواره‌ها شهرداری علاوه بر معرفی گذشته خود، به معرفی عقبه فکری و اعتقادی این مجموعه نیز می‌پردازد.

مصطفی ملایی ،برگزاری یادواره شهدا را حرکتی فرهنگی و قابل‌تقدیر دانست و اظهار داشت: اولویت شهرداری قم و شورای اسلامی شهر پرداختن به مقوله هویت اصیل انقلابی است.

وی پرداخت به مقوله هویت را موردبررسی قرارداد و افزود: برای مشخص شدن چیستی و چرایی و شناخت موقعیت گذشته و حال، لازم است به موضوع ایثار و شهادت به‌عنوان یکی از محوری‌ترین بخش از هویت ما با دقت بیشتری پرداخته شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر قم تصریح کرد: یکی از اسناد هویتی شهرداری قم شهدایی است که به انقلاب و نظام تقدیم کرده و با برگزاری این یادواره‌ها شهرداری علاوه بر معرفی گذشته خود به معرفی عقبه فکری و اعتقادی خود نیز می‌پردازد.

وی توجه به برگزاری یادواره شهدا را پرداختن به هویت اصیل انقلابی و اسلامی دانست و تأکید کرد: در کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر قم به پیوست نگاری فرهنگی، رفتار شهروندی، مشارکت شهروندان در تمام حوزه‌ها و ایجاد شادی و نشاط اجتماعی توجه می‌شود.

ملایی تأکید کرد: در برنامه‌های فرهنگی شهر به موضوع خانواده و عفاف و حجاب به‌صورت جدی پرداخته‌شده و برای اجرای برنامه‌های خود باید از تمام ظرفیت‌های شهر به‌خوبی استفاده شود.

مشاور شهردار قم در امورخانواده شهدا و ایثارگران مطرح کرد:

وجود اعتقاد قلبی به فرهنگ ایثار و شهادت در شهرداری قم

مشاور شهردار قم در امور خانواده شهدا و ایثارگران نیز در حاشیه این یادواره با ابراز خرسندی از نحوه برگزاری سومین یادواره شهدای شهرداری گفت: این مراسم در سه بخش محتوا، تنوع و پیام‌رسانی شاخص است.

طوبی  حجازی با تقدیر از وجود اعتقاد به راه شهدا در کارکنان شهرداری قم در سطوح مختلف اظهار داشت: تشکیل کمیته شهدا و برگزاری یادواره نشان‌دهنده وجود باور به این مسیر است.

وی با ابراز خرسندی از نحوه برگزاری سومین یادواره شهدای شهرداری افزود: این مراسم بهترین مراسمی بود که در شهرداری برای شهدا برگزارشده و در سه بخش محتوا، تنوع و پیام‌رسانی شاخص است؛ هر قدر در مسیر معرفی شهدا کیفی‌تر و به‌روزتر عمل کنیم تأثیرگذاری بیشتری خواهد داشت.

مشاور شهردار قم در امور خانواده شهدا و ایثارگران برگزاری یادواره شهدا را عامل دوری از روزمرگی در شهرداری دانست و بیان کرد: این یادآوری راه شهدا و سیره شهدا در روحیه همه مردم تأثیر گذاشته و مردم و همه کارمندان را از روزمرگی خارج می‌کند و باعث افزایش کیفیت خدمت‌رسانی به مردم می‌شود.

رونمایی از یادمان شهید مولوی و سند هویتی شهید بابا احمدی

یادمان شهید حسین مولوی و سند هویتی شهید غلامرضا بابا احمدی در شهرداری قم در مراسم سومین یادواره شهدای شهرداری قم رونمایی شد.

همچنین در حاشیه این یادواره سردیس شهید حسین مولوی و سند هویتی شهید غلامرضا بابا احمدی در شهرداری قم و با حضور دکتر سید مرتضی سقائیان‌نژاد شهردار قم و احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر قم و مدیران شهری و استانی رونمایی شد.

در پایان مراسم از خانواده شهید حسین مولایی، خانواده شهید غلامرضا بابا احمدی و خانواده شهید یدالله صادقی تقدیر و تشکر شد.

گفتنی است ؛سردیس شهید مولوی به همت سازمان زیباسازی شهرداری قم ساخته و به‌زودی با حضور خانواده شهید در شهر قم نصب خواهد شد.

لازم به ذکر است در این مراسم ، کارکنان و خانواده ایثارگری شهرداری قم به همراه مدیران شهری و استان پیکر شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس را تکریم کردند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/b0vf

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا