فرهنگ و هنر

راه اندازی کتابخانه تخصصی «قم شناسی»

دبیر بنیاد قم‌ پژوهی  خبرداد:

دبیر بنیاد قم‌ پژوهی از راه اندازی و تکمیل کتابخانه تخصصی « قم شناسی » شامل بیش از ۴۰۰ جلد کتاب و هزاران برگ اسناد مرتبط با قم خبر داد.

به گزارش ندای قم ،هادی ربانی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد قم پژوهی اظهار داشت: بنیاد قم پژوهی در سال ۸۹ با محوریت پژوهش و انتشار کتاب در حوزه‌های تاریخ و فرهنگ پیشینه قم تشکیل شده که البته به موضوعات زمان حال نیز می‌پردازد.

دبیر بنیاد قم‌پژوهی عنوان داشت: تاکنون ۲۷ جلد کتاب در موضوعات مرتبط با قم چاپ شده و ۳۰ جلد دیگر نیز آماده انتشار است.

وی بیان داشت: طرح تدوین دانشنامه قم نیز فراهم شده که در صورت تخصیص بودجه لازم، این اقدام نیز صورت می‌گیرد.

ربانی با اشاره به تکمیل کتابخانه تخصصی قم شناسی بیان داشت: منابع مرتبط با قم اعم از کتاب، پایان نامه، نشریه، نقشه و اسناد مرتبط با قم جمع آوری شده است که شامل بیش از ۴۰۰ جلد کتاب و هزاران برگ اسناد بوده که در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

دبیر بنیاد قم‌پژوهی تشکیل جلسات هفتگی قم پژوهی را از فعالیت‌های این بنیاد برشمرد و افزود: این جلسات سه شنبه هر هفته برگزار می‌شود و تاکنون نیز ۴۴۱ جلسه برگزار شده است که در این نشست‌ها مطالب و موضوعات متنوعی در خصوص قم مطرح می‌شود.

وی ادامه داد: برقراری ارتباط بین دانشجویان و اساتید قم پژوهشی از برکات این جلسات است و ایده نگارش پایان نامه‌های زیادی در همین جلسات با تبادل نظرهایی که صورت گرفته تعریف و به سرانجام رسیده است.

ربانی ابراز داشت: بنیاد قم پژوهی در سایت و کانال خود فعالیت‌های این بنیاد را به اطلاع علاقمندان و شهروندان می‌رساند و یاداشت های اختصاصی پژوهشگران و اساتید نیز در این بستر منتشر و قابل مطالعه است.

دبیر بنیاد قم‌پژوهی ادامه داد: تاکنون ۳ هزار مطلب در سایت و کانال قم پژوهی بارگذاری شده است که منبع خوبی برای آشنایی شهروندان با موضوعات مرتبط با پیشینه و حال حاضر شهر مقدس قم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: مرکز اسناد و کتابخانه ملی شعبه قم با پیگیری‌های صورت گرفته تشکیل شد و ساختمانی نیز در اختیار آنان قرار داده شد که البته این مرکز در حال حاضر تعطیل شده است.

ربانی اضافه کرد: بیشتر استان‌ها شعبه‌ای از مرکز اسناد و کتابخانه ملی را دارند و وظیفه آنان این است که اسناد استان را در حوزه‌های مختلف آرشیو کنند که انتظار می‌رود در این حوزه نیز اقدامات لازم در استان قم صورت گیرد.

دبیر بنیاد قم‌پژوهی گفت: تشکیل انجمن مفاخر فرهنگی قم از ۲۰ سال قبل فعال بوده که در حال حاضر تعطیل شده که دبیرخانه آن در اداره کل ارشاد است و در اولویت کاری آنان نیست، در حالی که ۲۵ استان این دبیرخانه را به صورت فعال دارند و در این زمینه‌ها آمادگی همکاری داریم.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/gvn1

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا