فرهنگ و هنر

تجلیل از ۲۳ فعال حوزه نماز در قم

در اجلاسیه استانی نماز صورت گرفت ؛

در هفتمین اجلاسیه استانی نماز در استان قم که در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد ، از ۲۳ فعال حوزه نماز تجلیل شد.

به گزارش ندای قم ،در اجلاسیه استانی نماز از فعالان حوزه نماز شامل امامان جماعت نمونه مساجد، برگزارکنندگان نماز جماعت در مدارس، خیران مسجد ساز، صاحبان مجتمع‌های بین راهی دارای نمازخانه، موذن بازار، دانش آموزان، رانندگان تاکسی، اتوبوس و پاکبانان فعال در این حوزه تجلیل شد.

آیت الله سعیدی:

نماز باید موضع انسان را نسبت به حق و باطل مشخص کند

تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها دراین اجلاس گفت : مقابله‌ی جبهه‌ی حق در مقابل جلوه‌ی نفاق و ریا در نماز به ظهور می‌رسد.

آیت‌الله سیدمحمد سعیدی ضمن گرامیداشت مقام والای آیت الله مصباح یزدی و شهید حاج قاسم سلیمانی در حفاظت از مکتب اسلامی و حریم ولایت گفت: نماز از لحاظ ماهیت یکی است اما با توجه به اقتضائات زمانی متفاوت میشود، گاهی نماز برای تجلیل از مومنین، انسجام و یا گاهی برائت از دشمنان است.

وی افزود: نماز موضع انسان را مشخص می‌کند مانند نماز حاج قاسم که در خط مقدم مبارزه با دشمنان به نماز می‌ایستاد و همچنین آیت الله مصباح یزدی نیز سالیان دراز قبل از خطبه‌های نماز جمعه تهران به شبهات و حجمه‌های خطوط انحرافی پاسخ میگفت و در برابر ناملایمت‌هایی که حتی از طرف برخی از خواص مطرح می‌شد را تحمل میکرد و رضای خدا را مد نظر قرار می‌داد.

تولیت آستان مقدس حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها تصریح کرد: در نماز دو موضوع باید مد نظر قرار گیرد؛ اول هویت و اصالت نماز، دوم اقتضائات زمانه مانند نماز ائمه‌ی معصومین علیهما سلام که هر دو موضوع در سیره‌ی ایشان قابل مشاهده است.

امام جمعه قم همچنین برگزاری این همایش در دانشگاه قم و تبلیغ و ترویج این فریضه الهی را، مساوی با اقامه نماز دانست و معتقد بود برگزاری این همایش در دانشگاه قم سبب آشنایی هرچه بیشتر نسل جوان و دانشجو با فرهنگ نماز می‌شود.

آیت‌الله سعیدی گفت: دو جبهه در دنیا نماز را اقامه می‌کنند که یک جبهه دارای جلوه الهی و یک جبهه هم دارای جلوه نفاق و ریا است، مانند نماز سپاه امام حسین علیه السلام در برابر نماز لشکریان یزید، که این موضوع در صف بندی‌ها و موضع گیری‌های ما نیز باید رعایت شود.

 رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم:

آسیب اجتماعی در بین قشر دانشجویان نمازگزار کمتر است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم نیز دراین اجلاس گفت : در مقایسه بین قشر نمازگزار و غیر نمازگزار٬ آسیب‌های اجتماعی در بین قشر دانشجویان نمازگزار کم‌تر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوروزی ضمن بزرگداشت یادواره شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در تکریم مقام نماز گفت: اولین رسالتی که قرآن کریم برای حاکیمت اسلامی تعیین تکلیف کرده٬ اقامه نماز است٬ که مصداق این فریضه الهی را می‌توانیم در نظام اسلامی خودمان دنبال کنیم.

وی در ادمه افزود: طبق آمار وزارت عتف آسیب اجتماعی در بین قشر دانشجویان نماز گزار کم‌تر از دانشجویان غیر نمازگذار است در نتیجه با ترویج فرهنگ اقامه نماز می‌توانیم آمار منکر و فحشا را در جامعه پایین بیاوریم.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم با تاکید بر ترویج فرهنگ نماز میان دانشجویان گفت: امروزه آمار اقامه نماز در بین دانشجویان به حد قابل قبولی رسیده است، اما انتظار می‌رود که بتوانیم در سال‌های آینده این آمار را به بالاترین حد ممکن برسانیم.

 مدیر ستاد اقامه نماز استان قم: برای ترویج نماز از ظرفیت‌های مردمی استفاده شود

مدیر ستاد اقامه نماز استان قم  نیزدراین اجلاس گفت: لازم است که از ظرفیت‌های مردمی برای ترویج فرهنگ نماز استفاده کنیم که این امر در اولویت برنامه‌های ستاد اقامه نماز است.

حجت‌الاسلام علی، ضمن گرامیداشت مقام والای شهید حاج قاسم سلیمانی با اشاره به دستاوردهای ستاد نماز عنوان کرد: به اهتمام مدیر کل اموزش و همکاران‌مان در ستاد اقامه نماز ۴۰۰ نشست دانش‌آموزی در حال برگزاری است که در صورت تداوم٬ ان شاءالله تا پایان سال بتوانیم ۸۰۰ نشست را برگزار کنیم همچنین امید است که بتوانیم در کنار این نشست‌ها کرسی‌های آزاداندیشی دانشجویی برگزار کنیم.
وی در ادامه با اشاره آثار ارسالی جشنواره فجر تا فجر افزود: در جشنواره فجر تا فجر بیش از ۳۰۰ مقاله توسط دانشجویان و دانش‌آموزان٬ ارسال شده که تا پایان دی‌ماه این مقالات بررسی خواهد شد.

حجت‌الاسلام علی عرب‌پور با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی گفت: ستاد اقامه نماز برای ترویج فرهنگ نماز از ظرفیت‌های مردمی استفاده خواهد کرد چرا که ظرفیت‌های مردمی بهترین نوع ظرفیت برای ترویج فرهنگ نماز است.

وی در پایان گفت: نماز دلالت بر این دارد که انسان با قدرتی فراتر از قدرت تمام انسان‌های جهان در ارتباط است و این ارتباط کامل‌ترین مصداق تقرب به خداست.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ini7

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا