اجتماعیفرهنگ و هنر

برای واقف بودن نیاز به اموال فراوان نیست

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم:

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه برای واقف بودن نیاز به اموال و دارایی زیاد نیستیم، گفت: خداوند به میزان انفاق و صدقات نگاه نمی‌کند بلکه نیت واقف هم است بنابراین هر کس می‌تواند با هر میزان دارایی، در وقف مشارکت کند و مشاوران اداره کل اوقاف هم برای ارائه هرگونه راهنمایی آماده خدمت‌رسانی به شهروندان هستند.

به گزارش ندای قم ،حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری، سوم مهر ماه، در ویژه برنامه «شمیم بهشت» که به صورت زنده از جوار آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) روی آنتن سیمای مرکز قم (شبکه نور) رفت با اشاره به سنت حسنه وقف عنوان کرد: موقوفاتی بجا مانده از نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص)، حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) عیناً موجود هستند.

وی بیان کرد: وقف در همه ادیان قبل از اسلام هم وجود داشته ولی در اسلام به وسیله پیامبر اکرم(ص) و جانشینان ایشان به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی دیده می‌شود و نشان‌دهنده اهمیت این کار است.

وی با بیان اینکه در اسلام، وقف با نگاه به آخرت مورد تأکید قرار گرفته است، ادامه داد: در دنیای غرب هم موقوفاتی وجود دارد ولی صرفاً با هدف کمک به انسان‌ها صورت می‌گیرد در حالیکه در دین مبین اسلام، وقف در حقیقت حرکت به سمت خداوند است.

وی با اشاره به انواع ضرورت‌های جامعه در شرایط کنونی عنوان کرد: وقف باید ناظر به نیازهای جامعه و دین صورت بگیرد یعنی آنچه متناسب با شرایط روز است مورد توجه واقفان نیک‌اندیش باشد؛ توسعه علم و دانش، امور قرآنی، ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) و سبک زندگی اسلامی، ازدواج آسان و توسعه فناوری، از جمله مسائلی هستند که نیازمند ثبت موقوفاتی ناظر به آن‌ها هستیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم به فعالیت‌های این اداره کل در حوزه وقف و مدیریت موقوفات گفت: موکب امامزادگان استان قم در ایام اربعین حسینی از محل عواید موقوفات در شهر سامراء برپا شد و روزانه ۱۲ هزار پرس غذای گرم در اختیار زائران کشورهای مختلف قرار دارد همچنین شاهد فعالیت‌های فرهنگی و قرآنی هم در این موکب بودیم.

وی با بیان اینکه در شهر مقدس قم هم از محل عواید موقوفات، موکب‌هایی برپا شد تا به زائران شهرهای مختلف خدمات اسکان، پذیرایی و قرآنی و فرهنگی ارائه دهد، اظهار کرد: رسیدگی به مستمندان یکی از امور همیشگی اوقاف در طول سال است و این کار به برکت وقف و کمک‌های خیرین صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری به رزمایش مهر تحصیلی در آستانه بازگشایی مدارس اشاره و عنوان کرد: بر این اساس ۲۶۰۰ بسته نوشت‌افزار ایرانی با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان تهیه و در بین دانش‌آموزان خانواده‌های نیازمند توزیع شد.

وی به دیگر طرح‌های اجتماعی اوقاف از محل عواید موقوفات و کمک‌های خیرین اشاره و ابراز کرد: آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد، درمان بیماران نیازمند و تهیه بسته‌های معیشتی از جمله این موارد هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان اینکه برای واقف بودن نیاز به اموال و دارایی زیاد نیستیم، گفت: خداوند به میزان انفاق و صدقات نگاه نمی‌کند بلکه نیت واقف هم است بنابراین هر کس می‌تواند با هر میزان دارایی، در وقف مشارکت کند و مشاوران اداره کل اوقاف هم برای ارائه هرگونه راهنمایی آماده خدمت‌رسانی به شهروندان هستند.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/84k2

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا