حوزه علمیهفرهنگ و هنر

احیای فریضه امر به معروف از اهداف بلند عاشوراست

آیت‌الله سعیدی:

تولیت حرم بانوی کرامت گفت: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر یکی از اهداف بلند و مهم عاشورا و حماسه کربلاست به همین خاطر باید الزامات ماه محرم به درستی برای جامعه تبیین شود.

به گزارش ندای قم ، آیت الله سید محمد سعیدی در دیدار با اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم که ظهرروزشنبه در حرم بانوی کرامت برگزار شد، اظهار داشت: لازم است حق ماه محرم به درستی ادا شود و گرامیداشت این ماه عزیز در حد اعلا باشد.

وی افزود: احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر یکی از اهداف بلند و مهم عاشورا و حماسه کربلاست به همین خاطر باید الزامات این ماه به درستی تبیین شود.

تولیت حرم بانوی کرامت خاطر نشان کرد: حادثه کربلا و روز عاشورا در کمتر از یک روز اتفاق افتاد و همه کسانی که در این قیام الهی حضور داشتند تا عصر روز عاشورا به همراه رهبر این نهضت به شهادت رسیدند اما این قیام مقدمات و موخراتی داشت که باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد.

امام جمعه قم یادآور شد: آنچه که از این حماسه عظیم به جای مانده است تمامی ندارد و از این گنجینه الهی اموری استخراج شده که تا قیامت ادامه خواهد داشت.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان قم تأکید کرد: این حماسه عظیم نه مرز جغرافیایی و نه زمان خاصی دارد بلکه تمام عصر ها و تمام نسل ها و سرزمین ها را پشت سر گذاشته و منحصر به سال ۶۱ هجری نیست.

آیت الله سعیدی در ادامه گفت: طبق آیه «أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ» باید تمام فعایت ها در مسئله امر به معروف و نهی از منکر هم خدایی و هم برای خدا باشد و قیام ، حرکت و احیاء این فریضه الهی منطبق با فطرت، عقل و شرع باشد.

وی افزود: خدایی بودن در این فریضه الهی باید نمود و جلوه داشته باشد و معروفات و منکرات باید از نظر خداوند معروف و منکر باشد.

آیت الله سعیدی تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر یک قانون و یک ضابطه جهانی است اما نسبت به مکاتب و ادیان و قوانین مختلف کشورها متفاوت است به همین خاطر امر به معروف و نهی از منکر منحصر به جوامع اسلامی نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: باید در فریضه امر به معروف و نهی از منکر کار فقط برای خدا و مخلصانه باشد که اگر اینگونه شود خداوند نیز برکات آن را مضاعف خواهد کرد.

وی در پایان تاکید کرد: لازم است اعضای ستاد امر به معروف فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه در مقوله حجاب را مورد بررسی قرار بدهند.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر قم نیز درابتدای این دیدار  با اشاره به اینکه رتبه این استان ( از نظر عملکرد )‌در میان دیگر ستادهای امر به معروف کشور ۱۸ می‌باشد گفت: تلاش داریم تا این رتبه را تا پایان امسال به کمتر از ۱۰ برسانیم.

حجت‌الاسلام علی اصغر گرجی همچنین با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم و دهه امر به معروف و نهی از منکر افزود: برای این دهه همایش‌هایی پیش‌بینی شده‌است.

وی بیان کرد: ستاد امر به معروف استان در این دهه درهنگام برگزاری نمازهای جمعه و همچنین فضای مجازی برنامه‌هایی را تدارک دیده‌است، که اجرایی خواهد شد.

لینک کوتاه این صفحه: https://nedayeghom.ir/ho6z

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا